COVID-19 pandemisi döneminde farklı fiziksel aktivite düzeyine sahip bireylerde denge, egzersiz kapasitesi, uyku kalitesi ve korona virüs fobisinin karşılaştırılması
Comparison of balance, exercise capacity, SLEEP quality and coronavirus phobia in individuals with different physical activity levels during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 704119
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
COVID-19 pandemisi insanların günlük yaşamlarını değiştirmiştir. Bu durumun fiziksel inaktivite pandemisini hızlandırma potansiyeline sahip olduğu varsayılmaktadır. Çalışmanın amacı, pandemi döneminde farklı fiziksel aktivite düzeyine sahip bireylerde denge, egzersiz kapasitesi, uyku kalitesi ve korona virüs fobi düzeyini teledeğerlendirme ile karşılaştırmak ve egzersiz kapasitesinin denge ile olan ilişkisini araştırmaktı. Teledeğerlendirmeden önce bireylerin bilişsel uygunlukları Standardize Mini Mental Test (SMMT) ile değerlendirildi. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği (IPAQ) Kısa Formu ile belirlendi. IPAQ sonuçlarına göre olgular inaktif (n=32) ve aktif (minimal veya yeterince aktif) (n=32) olarak iki gruba ayrıldı. Uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), sağlık okuryazarlık düzeyi Türkiye Sağlık Okuryazarlık Ölçeği 32 (TSOY-32) ve korona virüs fobileri Korona Virüs 19 Fobisi Ölçeği (C19P-S) ile değerlendirildi. Egzersiz kapasitesi için bir dakika otur kalk testi (1STST); denge için Berg Denge Ölçeği (BBS) kullanıldı. Aktif grubun C19P-S skorları anlamlı düzeyde daha düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
COVID-19 pandemic has changed people's daily lives. This is hypothesized to have the potential to precipitate a pandemic of physical inactivity. The aim of the study was to compare balance, exercise capacity, sleep quality and corona virus phobia level with teleassessment in individuals with different physical activity levels during the pandemic period and to investigate the relationship between exercise capacity and balance. Before the tele-assessment, cognitive fitness of the individuals was evaluated with the Standardized Mini-Mental Test (SMMT). Individuals' physical activity levels were determined with International Physical Activity Scale (IPAQ) Short Form. According to the IPAQ results, the cases were divided into two groups as inactive (n=32) and active (minimally or sufficiently active) (n=32). Sleep quality was evaluated with Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), health literacy level with Turkey Health Literacy Scale 32 (TSOY-32) and coronavirus phobias with Corona Virus 19 Phobia Scale (C19P-S). One-minute sit-to-stand test for exercise capacity (1STST); Berg Balance Scale (BBS) was used for balance. The C19P-S scores of the active group were significantly lower (p0.05).