1-12 arasında numaralandırılmış Yenisey yazıtları
Yenisei inscriptions numbered between 1-12
  1. Tez No: 704118
  2. Yazar: ELİF NUR KARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Türk dili tarihi, Türklerin bilinen ilk yazılı belgeleri olan taşlara yazılmış runik işaretli metinler sayesinde aydınlatılmaya başlamıştır. Bu yüksek lisans çalışmasında, 1- 12 arasında numaralandırılmış Yenisey yazıtları sırasıyla ele alınmıştır. İncelemede FA (1889), R1 (1892), R2 (1895), Orkun (1948), Malov (1952), Vasilˈev (1983), R-M (1993), Kormuşin (2017) ve Aydın (2019) yayın sırası gözetilerek bu araştırmacıların yaptıkları transliterasyonlara, transkripsiyonlara ve çevirilere yer verilmiş; bunlar arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya koyulması amaçlanmıştır. Karşılaştırma sonucu elde ettiğimiz veriler transliterasyon, transkripsiyon ve çeviri başlıklarının hemen devamında bulunan“notlar”alt başlığında değerlendirilmiştir. Tezin“dizin”bölümünde 1-12 arasında numaralandırılmış Yenisey yazıtlarının söz varlığı alfabe sırasına göre düzenlenmiş ve yazıtlardaki sözcüklerin anlamları listelenmiştir. Tezin son kısmında söz konusu yazıtların fotoğraf ve çizimlerine yer verilerek okuyucunun tezdeki veriler ile ilgili yazıtı kolaylıkla kıyaslamasına olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of the Turkic language began to be enlightened by the runic texts inscribed on the stones, which are the first known written documents of the Turkic peoples. In this master's thesis, the Yenisei Inscriptions, which constitutes the largest group of the Old Turkic runic texts are dealt with and the study is restricted to the inscriptions numbered between 1-12. In the main body of the thesis, the publications of the Finnish Research Society (1889), Radloff (1892 and 1895), Orkun (1948), Malov (1952), Vasilˈev (1983), Recebov-Memmedov (1993), Kormuşin (2017) and Aydın (2019) are examined respectively. The transliterations, transcriptions and translations made by those researchers are included to the comparison to reveal the similarities and differences between them. The data we obtain as the result of the comparison is evaluated under the sub-title of“Notes”, which comes immediately after the titles of transliteration, transcription and translation. In the Index section, the vocabulary of the inscriptions in question is arranged in alphabetical order and the meanings of the words and the sample sentences with their translations are also included. In the Appendix, the photographs and drawings given by the previous researchers are added so that the reader can compare the data in the thesis with the inscription in question.