Gebeliğin farklı dönemlerinde rasyonda omega-3 yağ asit kullanımının oğlakların ergin dönem performansları üzerine etkileri
The effects of omega-3 fatty acids in ration during gestation on mature performances of kids
- Tez No: 704158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SERBESTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada gebeliğin farklı dönemlerinde maternal rasyonda omega-3 yağ asit kaynağı olarak balık yağı kullanılmasının sütten kesimden sonra erkek oğlaklarda besi performansı, dişi oğlakların sütten kesim ve 6. ay arası ile çiftleştirme ve laktasyonun 2. ayı arasında kalan dönemlerdeki performansları ve bu dişilerden doğan oğlakların 2 aylık yaşa kadar büyüme performansları incelenmiştir. Anaç keçilerin gebelik dönemlerinde rasyonda balık yağı kullanılması erkek oğlakların besideki canlı ağırlık artış ve yem tüketimlerini düşürmüş, canlı ağırlık ve yemden yararlanma oranlarını etkilememiştir. Erkek oğlakların serum AST, glukoz, toplam protein ve globulin konsantrasyonları ile sıcak ve soğuk karkas ağırlıklarını artırmıştır. M. longissimus dorsi kasında heptadekanoik asit, oleik asit, linoleik asit, dokosahekzaenoik asit, toplam tekli ve çoklu doymamış yağ asit konsantrasyonlarını düşürmüştür. Dişi oğlakların sütten kesim ile 6. ay arasında canlı ağırlık ve yem tüketimini artırmıştır. Ancak, gebelik dönemi süresince rasyonlarında omega-3 yağ asit kaynağı olarak balık yağı kullanılan analardan doğan dişi oğlaklar çiftleştirme yaşına geldiklerinde en düşük canlı ağırlığa sahip olma eğilimi göstermiştir. Çiftleştirme sonrası laktasyonun 10. haftasına kadar gebelik süresi, kolostrum IgG düzeyi, canlı ağırlık ve süt verimi ile kompozisyonu üzerinde etkili olmamıştır. Gebelik dönemi süresince rasyonlarında balık yağı kullanılan anaç keçilerden doğan dişi oğlakların çiftleştirilmeleriyle elde edilen oğlakların doğum ağırlıklarının benzer olmasına karşın 56. gün canlı ağırlığı bakımından gebelik süresince balık yağı içeren TMR'lerle beslenen analardan doğan dişi keçilerin oğlakları en düşük canlı ağırlığa, gebeliğin ilk yarısında balık yağı ikinci yarısında korunmuş yağ alan analardan doğan dişi keçilerin oğlakları ise en yüksek canlı ağırlığa sahip olmuştur. Sonuç olarak, gebelik döneminde anaç keçilerin beslenmesinde omega-3 yağ kaynağı olarak sıvı balık yağı kullanılmasının erkek ve dişi oğlakların fötal gelişimlerini olumsuz etkileyebileceği ama sütten kesim sonrası performansı pozitif etkileyerek negatifliği giderme yeteneğine sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were investigate to effect of fish oil as a source of omega-3 fatty acids in the maternal ration in different periods of gestation on fattening performance of male kids after weaning, performance of female kids between weaning and 6th month and mating and 2nd month of lactation, and growth performances of progeny born from these females. The use of fish oil in the ration during the gestation periods of the does decreased live weight change and feed intake, and did not affect the live weight and feed conversion rate of male kids during fattening. Also, it was determined increased serum AST, glucose, total protein and globulin concentrations, and hot and cold carcass weights in male kids. Decreased heptadecanoic acid, oleic acid, linoleic acid, docosahexaenoic acid, total mono and polyunsaturated fatty acid concentrations in M. longissimus dorsi muscle were determined. The use of fish oil in the ration during the gestation periods of the does increased the live weight and feed intake of female kids between weaning and 6 months. However, female kids born from does fed fish oil during the gestation period tended to have the lowest live weight when they reached mating age. After mating, there was no effect on gestation period, colostrum IgG level, live weight, milk yield and composition until the 10th week of lactation. Although the birth weights of the kids obtained by mating the female kids from the does used fish oil in their rations during the pregnancy period were similar, in terms of live weight on the 56th day, the kids of the female does born from the mothers fed with TMRs containing fish oil during pregnancy had the lowest live weight, the kids of the female does born from the mothers fed with TMRs containing fish oil in the first half of the gestation and with TMRs containing protected fat in the second half of gestation had the highest live weight. As a result, it can be said that the use of liquid fish oil as an omega-3 fat source in the nutrition of does during gestation may negatively affect the fetal development of male and female kids, but it has the ability to eliminate negativity by positively affecting post-weaning performance.