Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda apne hipopne indeksi ve oksijen desaturasyon indeksinin PAP tedavi uyumuna etkisinin retrospektif incelenmesi
A retrospective study the effect of apnea hypopnea index and oxygendesaturation index on PAP therapy adaptation in patients withobstructive sleep apnea sydrome
- Tez No: 704157
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), uykuda tam veya parsiyel üst solunum yolu obstrüksiyonu epizodlarının tekrarlaması ile karakterize ve sıklıkla kan oksijen saturasyonunda azalma ile birlikte görülen, artan tanı oranları ile komorbiditelerin sebebi olarak kabul edilen, öngörülebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Farklı çalışmalarda kullanılan metadolojiye bağlı olarak prevalansı değişkenlik göstermekte olup toplumda artan obezite ve yaşlanma ile hastalığın tanı oranları giderek artmaktadır. Yaş, erkek cinsiyet, obezite, sigara ve alkol kullanımı, endokrin bozukluklar, kraniofasyal anomaliler OSAS'ın risk faktörlerini oluşturmaktadır. Horlama, tanıklı apne ve gündüz aşırı uykululuk hali hastalığın kardinal semptomlarıdır. Tedavi edilmemiş OSAS olgularında kardiyovasküler sistem başta olmak üzere pek çok sistemde komplikasyon geliştiği bilinmektedir ve bu komplikasyonlar ölüme kadar uzanan bir yelpazededir. Bunların yanı sıra hastalığın trafik ve iş kazaları gibi sosyoekonomik yükler de getirmesi tanı ve tedaviyi zorunlu kılmaktadır. OSAS tanısında altın standart polisomnografidir. Polisomnografi uyku sırasında nörofizyolojik, kardiyorespiratuar, diğer fizyolojik ve fiziksel parametrelerin belli bir zaman diliminde, eş zamanlı ve sürekli olarak kaydedilmesi olarak tanımlanabilir. Polisomnografi kaydından elde edilen apne ve hipopne sayılarının uyku süresine bölünmesi ile elde edilen apne-hipopne indeksi, hastalığın tanısının konmasında ve şiddetinin derecelendirilmesinde yol göstericidir. Polisomnografi kaydından elde edilen pek çok parametreden biri de oksijen desaturasyon indeksidir. Uyku süresince meydana gelen hipoksi epizotlarının göstergesi olan bu parametre OSAS'ın komplikasyonlarından sorumlu tutulmaktadır. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uyku Laboratuarında 01.01.2017-31.12.2017 tarihleri arasında yapılan polisomnografileri incelediğimiz çalışmamızda hastaların antropometrik ölçümleri, polisomnografi verileri ve OSAS tanısı alarak PAP tedavisi başlanan hastaların cihaz kullanım verilerini değerlendirdik. Çalışmamızda 661 hastaya toplamda 826 adet polisomnografi ve/veya titrasyon uygulandığı, 403 hastanın OSAS tanısı aldığı saptandı. Belirtilen tarihler arasında OSAS tanısı alan ve PAP tedavisi başlanan hastaların cihaz kullanım durumları ve kullanan hastaların verileri incelendiğinde 231'inin (%57,3) PAP cihazını kullandığı, 172'sinin (%42,7) çeşitli nedenlerle kullanmadığı belirlenmiştir. Çalışmada tüm hastalar için medyan cihaz kullanım süresi 4 saat 49 dakika olarak belirlenmiştir. Ölçülen AHİ ve ODİ değerleri arasında aynı yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. İki ölçümün birlikte artma ya da azalma eğiliminde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a predictable and treatable disease that is characterized by the recurrence of complete or partial upper airway obstruction episodes during sleep and is often seen with a decrease in blood oxygen saturation, and is considered to be the cause of comorbidities with increasing diagnosis rates. Its prevalence varies depending on the methodology used in different studies, and the rate of diagnosis of the disease is gradually increasing with increasing obesity and aging in the society. Age, male gender, obesity, smoking and alcohol use, endocrine disorders, craniofacial anomalies are risk factors of OSAS. Snoring, witnessed apnea and excessive daytime sleepiness are the cardinal symptoms of the disease. It is known that complications develop in many systems, especially in the cardiovascular system, in untreated OSAS cases, these complications, including death, may occur. In addition to these, the fact that the disease brings socioeconomic burdens such as traffic and work accidents necessitates diagnosis and treatment. The gold standard in the diagnosis of OSAS is polysomnography. Polysomnography can be defined as the simultaneous and continuous recording of neurophysiological, cardiorespiratory, other physiological and physical parameters during sleep. The apnea-hypopnea index obtained by dividing the apnea and hypopnea numbers obtained from the polysomnography recording by the sleep time is a guide in diagnosing the disease and grading its severity. One of the many parameters obtained from polysomnography recording is the oxygen desaturation index. This parameter, v which is an indicator of hypoxia episodes occurring during sleep, is held responsible for the complications of OSAS. In our study where we examined polysomnographies performed between 01.01.2017 and 31.12.2017 in Bursa Uludağ University Medical Faculty Chest Diseases Sleep Laboratory, we evaluated the anthropometric measurements of the patients, polysomnography data and device usage data of patients who were diagnosed with OSAS and started PAP treatment. In our study, it was found that a total of 826 polysomnography and / or titration were applied to 661 patients, and 403 patients were diagnosed with OSAS. When the device usage status and data of the patients who were diagnosed with OSAS and started PAP treatment between the specified dates were examined, it was determined that 231 (57,3%) used the PAP device and 172 (42,7%) did not use it for various reasons. The median device usage time was 4,82 hours for all patients in the study. It is seen that there is a similarly significant relationship between the measured AHI and ODI values. It is determined that the two measurements tend to increase or decrease together.