Kalkaneal uzatma yapılan pes planuslu çocuk hastaların radyolojik ve podografik sonuçlarının retrospektif değerlendirmesi
Radiological and podographic results of calcaneal lengthening osteotomy in children with pes planus: Retrospective evaluation
- Tez No: 704180
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARTU SARISÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmanın amacı; çocukluk çağında semptomatik hipermobil pes planus nedeniyle, kalkaneal uzatma osteotomisi uygulanan ayaklarda radyolojik ve podografik ölçüm yöntemlerinin medial longitudinal ark yapısını (MLA) belirleme açısından birbirleriyle uyumunu değerlendirmektir. Kalkaneal uzatma osteotomisi uygulanmış 30 ayak retrospektif olarak değerlendirildi. Ayak ve kalkaneus morfolojisini anlayabilmek için ameliyat öncesi ve sonrası radyografilerde toplam 10 ölçüte bakıldı. Klinik değerlendirme için hastalara OxAFQ-C anketi uygulandı. Ameliyattan sonra podografik ölçüm yöntemi olarak ark indeksi, footprint indeksi ve clarke açısı kullanıldı. Farklı radyolojik ve podografik ölçüm yöntemlerinde elde edilen sonuçların ayak tiplendirmesi (normal/normal dışı) açısından uyumu değerlendirildi. Klinik anket sonuçlarının radyolojik ve podografik sonuçlarla ilişkisine bakıldı. Hastaların yaş ortalaması 15,1 yıldı (11-17). Ameliyat sonrası kalkaneus uzunluğu ve posterior eklem yüzeyi yüksekliğinde anlamlı değişim görüldü (p0,05). Üç farklı podografik ölçüm yöntemi arasında da ayak tiplendirmesi açısından bir uyum bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate agreement between radiological results and podographic measurements to classify feet on the basis of the medial longitudinal arch (MLA) in patients who had calcaneal lengthening osteotomy due to symptomatic hypermobile pes planus in childhood. Retrospective study included 30 feet with calcaneal lengthening osteotomy. Ten different radiological measurement methods were used. OxAFQ-C questionnaire was applied for clinical assessment. Arch index, footprint index and clarke angle were used for podographic measurements. Agreement on classifying of foot type (normal/abnormal) between radiological and podographic measurements were evaluated by Cohen's kappa statistics. OxAFQ-C results were compared with radiological and podographic measurements. The average age was 15.1 years (11-17). Significant change was observed in calcaneus length and posterior facet height (p0.05). No agreement found between the three types of podographic measurements.