Üç boyutlu geometrik şekillerin seramik form ve yüzeylere uygulanması
Application of three-dimensional geometric shapes to ceramic forms and surfaces
  1. Tez No: 704206
  2. Yazar: BİROL FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EZGİ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kent yaşamında oldukça karşılaşılan, hatta çoğunlukla yaşamın içerisinden gelen, seramik çalışmalarda geometrinin kullanımı kent yapılaşmasında da karşımıza çıkmaktadır. Geometrik formların; silindir, küre, küp, üçgen prizma vb. sanatta bir araç olarak kullanılmaya başlanması süreci araştırmada incelenmiştir. Geometrik şekillerin seramik formlarla bir araya getirilmesinin nedeni olan modern kent kavramı bir araya getirilen geometrik formların seramik formlarla nasıl birleştirildiği ve bu konuda eleştirel çalışmaları olan sanatçılardan örnekler sunulmuştur. Bir araya getirilen geometrik formlar ile yapılan, çalışmada incelenen konular doğrultusunda geometrik formlar referans alınarak sanatçıların seramik uygulamalarına yer verilmiştir. Bu araştırmanın amacı seramik tarihinde önemli bir yere sahip ve yaşadığımız coğrafyada ortaya çıkmış olan ve buradan Anadolu, Avrupa'ya yayılarak büyük bir hayranlık kazandıran Seramik formların ve iki boyutlu çizimleri, seramik çamur üzerine kullanılan malzemelerin teknik özelliklerinin araştırılması ve yapılan uygulamalarla desteklenmesidir. Ülkemizde mevcut hammaddelerle, seramik çamuru ve matematiği kullanarak seramik formlara çevirmek bu nedenle konuyla ilgili olarak yapılan araştırma ve uygulama sonuçlarının, ileride çalışmak isteyen seramikçilere yardımcı bir kaynak olması amaçlanmaktadır. Mimarinin tarihi ilk çağ medeniyetlerine kadar inmektedir. Tezin uygulamalarının yapıldığı malzeme olan seramik, ilk çağlardan günümüze kadar gelen, ilk zamanlar da yalnızca ihtiyaç amaçlı üretilen ve kullanılan şimdilerde ise ihtiyacın yanı sıra bir sanat nesnesi olarak da karşımıza çıkmaktadır. El ile şekillendirme yapılarak veya birçok farklı materyaller yardımıyla şekillendirilen pişmiş kilin genel ismidir. Seramik malzemesi kullanım amaçlı ve sanatsal amaçlar dışında mimari yapılarda önemli bir rol oynamıştır. Bu mimari yapılardaki eserler yorumlandıktan sonra 3 boyutlu hale dönüştürülerek bir sergi ortaya çıkarılmıştır. Bugün hala kullanılan birçok teknik ve yöntem eski uygarlıklardan kalan metotlardır. Bu da eski Anadolu uygarlıklarının bugünkü seramik sanatının kökeninde ne denli bir önem taşıdığını göstermektedir. Seramik Sanatının tarihsel süreçten sıyrılması ve bugünün modern şekline bürünmesi ise bugünün seramik sanatçısı tarafından gerçekleştirilir. Seramiğin bir malzeme, günlük kullanım eşyası ya da sadece bir zanaat dalı olarak varlık gösterme sınırlılığından sıyrılabilmesi zor bir süreç sonunda mümkün olmuştur. Araştırma genel olarak tüm kaynaklar kullanılarak analiz edilmiştir. Anlatılmak istenilen bu ve bunun gibi yapıların sadece bir obje ya da ihtiyaç amaçlı yapılmasından ziyade bir sanat eseri olarak tanımlamak daha açıklayıcıdır. Bunun için de yapıları iyi analiz edip en belirgin özellikleri seçilip çizimleri yapılıp, daha sonrasında ise gerekli malzemeler belirlenerek ve üç boyutlu seramik formlarda uygulama yapılmıştır. Araştırmada yazılı kaynaklar ve yer yer elektronik kaynaklardan yararlanılmıştır. Araştırmada uygulanan teknik kalıp yöntemi ve elle şekillendirmedir.
Özet (Çeviri)
It can be designed to begin the art of designs as a tool, which is used to symbolize urbanization within the city, coming to be completed, about to be completed. The form brought together with modern cities, which is the combination of geometric ceramics with ceramics, is combined with ceramic forms, and these examples are examples in the examples. Mentioned people and firsts, what is done with the forms related to what is brought together, traditional practices. It will be about the design of industrial industrial forms to be used for this purpose and industrial designs for the design of the future. With existing ones, turning ceramic clay into ceramic forms using vematic will be done and will be done in this regard. The history of architecture goes back to the first age civilizations. Ceramic, which is the material that the applications of the thesis is made, has been produced and used only for necessity in the first times, and now it is formed by hand or with the help of many different materials, which emerges in terms of art as well as necessity. It is the general name of shaped baked clay. Ceramic material has played an important role in architectural structures apart from usage and artistic purposes. After the works in these architectural structures were interpreted, they were transformed into 3D and an exhibition was created. Many techniques and methods still used today are methods from ancient civilizations. This shows how important the ancient Anatolian civilizations were in the origin of today's ceramic art. Ceramic Art's getting rid of the historical process and taking on today's modern form is carried out by today's ceramic artist. It has been possible, after a difficult process, for ceramics to remain only as a craft and a daily use item, or to get rid of the limitation of being used only as a material. The research was generally analyzed using all sources. It is more explanatory to define these and similar structures as a work of art rather than just for an object or need. For this purpose, the structures are analyzed well, the most prominent features are selected, their drawings are made, and then the necessary materials are determined and three-dimensional ceramic forms are formed. application has been made. In the text section; written sources and occasionally electronic sources were taken. The technique applied in the research is the mold method and hand shaping.