Recognition in organizational administration: The experiences of the part-time language instructors
Örgütsel yönetimde tanınma: Yarı zamanlı yabancı dil okutmanlarının deneyimi
  1. Tez No: 704245
  2. Yazar: ÖZGE ÇOMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGUN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik ve sosyal hayatta yaşanan son dönüşümler akademiye yansımıştır. Akademide güvencesiz, geçici ve esnek istihdam ve vakıf üniversitelerinde yaygın olarak tercih edilen yarı zamanlı okutman (öğretim görevlisi) istihdamı, özellikle yabancı dil okutmanı olmayı planlayan birçok mezunu etkilemektedir. Bu çalışma, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin yabancı diller bölümünde görev yapan yarı zamanlı okutmanlarda güvencesizliğe ve prekaryalaşmaya yol açan koşulları anlamayı, idari ve örgütsel çerçevesinde yarı zamanlı okutmanların tanınma mücadelesini anlamlandırmaya çalışmaktadır. Nitel bir desen içinde tekli araçsal durum çalışması yapılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından yapılandırılmamış gözlem ve yarı zamanlı 9 dil okutmanı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak toplanmıştır. Veriler tümevarımsal ve tümdengelimci içerik analizi yoluyla incelenmiştir. Sonuçlar, yarı zamanlı dil okutmanlarının güvencesizlik, belirsizlik ve sürdürülemezlik ile karşı karşıya kaldıkları bir prekaryalaşma süreci yaşadıklarını göstermektedir. Eşitsizlikler yoluyla, adil muamele ve kuruma katkının tanınması üzerinden saygı ve sosyal itibar bağlamında tanınmama deneyimi yaşamaktadırlar. Güvensizlik ve geçicilik, aidiyet ve bağlılık sorunlarını beraberinde getiren iş yeri içindeki özneler arası tanınma ilişkilerini dönüştürmektedir. Yarı zamanlı dil okutmanları dayanışma yerine tanınmama deneyimlerini meşrulaştırma yolunu seçmektedirler.
Özet (Çeviri)
The latest transformations in economic and social life in Turkey, as in the world, have also been reflected in the academia. Precarious, temporary and flexible employment in academia and employing part-time instructors, which is widely preferred in foundation universities, especially affects many graduates who plan to become foreign language instructors. This study aims to understand the conditions which result in precariousness and precariatization for the part-time language instructors working in the foreign languages department of a foundation university in Turkey, to seek the reflections on their recognitional experiences in the connection to the administrative and organizational intersubjectivity framework and to try to make sense of the struggle of recognition of the part-time instructors. In a qualitative design, a single instrumental case study was conducted. Data were collected using unstructured observation by the researcher and semi-structured interviews with 9 part-time language instructors. The data were examined through inductive and deductive content analysis. The results indicate that part-time language instructors experience a process of precariatization in which they are faced with insecurity, instability and unsustainability. Through inequalities they experience misrecognition in the context of respect and social esteem through fair treatment and recognition of contribution. Insecurity and temporariness, transform the intersubjective recognition relations within the workplace, which brings belongingness and commitment problems. They choose the path of legitimizing their misrecognition experiences instead of solidarity.