Kişisel verilerin işlenmesine yönelik olarak açık rıza verilmesi ve açık rıza beyanında bulunma ehliyeti
Giving explicit consent to the processing of personal data and the capacity to declare of explicit consent
- Tez No: 704251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, insan hayatını olumlu olduğu kadar olumsuz yönde de etkilemiş; bireylerin mahremiyetine müdahale edebilecek uygulamaların hayata geçirilmesine yönelik talepler, kişisel verilerin ve kişi mahremiyetinin korunması hususunda çözüm arayışlarını da beraberinde getirmiştir. Bireyin, kendi verilerinin geleceğini belirleyebilme hakkının bulunduğunun ve kişisel verilerin korunmasının bir hak alanı olduğunun kabul edilmesi ile gerek ulusal gerek uluslararası alanda pek çok düzenlenme yapılmıştır. Bu kapsamda ülkemiz, Anayasal ve yasal düzeyde öngörmüş olduğu düzenlemeler ile bireyin kendi verilerinin geleceğini tayin edebileceğini kabul eden ülkeler arasında yerini almıştır. Kişinin, kendi verileri üzerinde kontrol sağlayabileceği en önemli araç, açık rızadır. 6698 sayılı Kanun'da açık rızanın unsurlarına yer verilmiş ise de açık rızanın geçerlilik şartlarına ve bu anlamda kimlerin açık rıza vermeye ehil olduğuna yönelik bir düzenlemeye yer verilmemiştir. Bu bakımdan, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu hükümleri uyarınca tam ehliyeti bulunmayan kimselerin, vereceği açık rızaların geçerli olup olmadığının tartışma konusu edildiği görülmektedir. Bu çalışmada, kişisel verilerin işlenmesinde açık rıza verebilme ehliyeti konusu incelenmiş olup; konu, öğreti ile Avrupa Veri Koruma Kurulu uygulaması çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in information technologies have affected human life both positively and negatively; demands for the implementation of applications that may interfere with the privacy of individuals brought along a search for solutions to protect personal data and privacy. With the acceptance that the individual has the right to determine the future of his or her data and that the protection of personal data is a right area, many regulations have been made in both national and international arena. In this context, our country has taken its place among the countries that accept that the individual can determine the future of his or her own data with the regulations it has envisaged at the constitutional and legal level. Explicit consent is the most important tool by which a person can exercise control over his or her own data. Although the elements of explicit consent are included in the Law No. 6698, there is no regulation regarding the validity conditions of explicit consent and who is competent to give explicit consent in this sense. In this respect, it is seen that it is a matter of debate whether the express consent of those who do not have full competence in accordance with the provisions of the Turkish Civil Code numbered 4721 is valid. In this study, the issue of the capacity to give explicit consent in the processing of personal data has been examined; the subject has been handled within the framework of the practice of the European Data Protection Board with the doctrine.