Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi
Protection and processing of personal data
- Tez No: 758199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALARA EFSUN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Teknolojinin gelişiminde yaşanan hıza paralel olarak bilgiye, veriye ve kişisel veriye erişim sağlanması kolaylaşmış ve bu durum, bireylerin temel hak ve özgülükleri ile kişilik haklarına yönelik tehditkâr bir hal almaya başlamıştır. Bireylerin temel hak ve özgürlüklerini doğrudan ilgilendiren bu gelişmeler, kişisel verilerin korunması ile ilgili farkındalık oluşmasına neden olmuş ve bu durum uluslararası ve ulusal düzeyde kişisel verilerin korunması hukuku alanında düzenlemeler yapılmasına öncülük etmiştir. Bu kapsamda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin ilk tartışmalar 1960'lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da yaşanmaya başlanmış ve ardından 1970'li yılların başında kişisel verilerin korunmasına ilişkin ilk düzenlemeler yapılmıştır. Ülkemizde ise kişisel verilerin korunması hakkına ilişkin tartışmalar çok daha ileri tarihlerde gündeme alınmış, 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile kişisel verilerin korunması hakkı, bağımsız bir hak olarak düzenlenmiş ve nihayet 2016 yılına gelindiğinde ise kişisel verilerin korunmasına özgülenmiş 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ('KVKK') yürürlüğe girmiştir. KVKK; ilgili kişinin temel hak ve özgürlüklerinin korunması, ilgili kişiye kişisel veri işleme faaliyetlerinin hukuka uygun gerçekleşip gerçekleşmediğini sorgulama fırsatı vermesi ve kendi kişisel verilerinin geleceğini belirleme imkânı sunması bakımından önem teşkil etmektedir. Bu çalışmamızda kişisel verilerin işlenmesi kavramı çerçevesinde; kişisel verilerin korunması hakkı, hakkın tarihsel gelişimi ve kişisel verilerin işlenmesi kapsamında yer alan düzenlemeler incelenmiş, eksik hususlar tespit edilmiş ve söz konusu eksikliklerin giderilmesi için öneriler sunulmuştur. Bu incelemeler yapılırken, çalışmamızın konusuna ilişkin Kişisel Verileri Koruma Kurul'u kararları ve mahkeme kararlarına da yer verilerek çalışmamız içtihatlarla da daha detaylı olacak şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the speed experienced in the development of technology, it has become easier to access information, data and personal data and this has begun to threaten individuals fundamental rights and freedoms. Developments which directly concern the fundamental rights and freedoms, have led to awareness about the protection of personal data and this has led to regulations in the field of personal data protection law at the international and national levels. In this context, the first discussions on the protection of personal data began in the United States and Europe in the 1960's, then the first regulations on the protection of personal data were made in the early 1970's. In our country, the discussions on the right to protection of personal data were put on the agenda much later, it was regulated as a substantive right by the constitutional amendment made in 2010, finally in 2016 Law No. 6698 on the Protection of Personal Data ('KVKK') has entered into force. KVKK has importance in terms of the protection of the fundamental rights and freedoms; giving the opportunity to the data subject to question whether the personal data processing activities are carried out in accordance with the law and providing the opportunity to the data subject to determine the future of their own personal data. In this study, within the framework of the concept of processing personal data; the right on the protection of personal data, the historical development of the right have been examined; the missing terms have been identified and the suggestions to remedy the deficiencies have been made.