Avrupa Komisyonu tüketici güven endeksinin tüketimi öngörme performansının geliştirilmesine dair yeni bir yaklaşım
A new approach to improve the consumption prediction performance of the European Commission consumer confidence index
- Tez No: 704352
 - Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TAŞDOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Avrupa Birliğine üye ve aday ülkelerde tüketici güven endeksi Avrupa Komisyonu öncülüğünde uygulanmakta ve sonuçları merkez bankaları, kamu politika yapıcıları, özel sektör ve hane halkları tarafından yakından takip edilmektedir. Bu kadar ilgiyle takip edilen endeksi değerli kılan unsurun ise ülkelerin ekonomik büyüklükleri içerisinde önemli bir paya sahip olan tüketim harcamalarının görece daha erken öngörülebilmesidir. Bu çalışmada, Avrupa Komisyonu tarafından yürütülmekte olan tüketici eğilim anketinin alt endeksleri kullanılarak, mevcut tüketici güven endeksine nazaran tüketimi daha yüksek bir performans ile öngörebilen mevcut tüketici güven endeksinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Çalışmada; Avrupa Birliği, Euro Bölgesi ve 29 ülke olmak üzere toplam 31 ekonominin 2010:1 – 2020:4 dönemleri için korelasyon analizi yapılmaktadır. Avrupa Komisyonu tarafından uygulanan tüketici eğilim anketindeki iki soruya ait iki alt endeksin değerlerinin farkının alınmasıyla hesaplanan yeni alt endeksin, tüketimi öngörme açısından farklı ve tamamlayıcı bilgiler barındırmasının tespit edilmesi bu çalışmanın ilham kaynağı olmuştur. Elde edilen bulgulara göre geliştirilen yeni alt endeks ile mevcut tüketici güven endeksinin bileşimiyle oluşturulmuş olan geliştirilmiş tüketici güven endeksinin, tüketimi öngörü performansının mevcut tüketici güven endeksinden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In European Union member and candidate countries, the consumer confidence index is implemented under the leadership of the European Commission and its results are closely followed by central banks, public policy makers, the private sector and households. The factor that makes the index, which is followed with such interest, valuable is that the consumption expenditures, which have a significant share in the economic size of the countries, can be predicted relatively earlier. In this study, it is aimed to develop the current consumer confidence index, which can predict consumption with a higher performance than the current consumer confidence index, by using the sub-indices of the consumer tendency survey conducted by the European Commission. In this study; Correlation analysis is performed for the 2010:1 – 2020:4 periods of 31 economies, including the European Union, the Eurozone and 29 countries. This study was inspired by the fact that the new sub-index, calculated by taking the difference of the values of the two sub-indices of the two questions in the consumer tendency survey applied by the European Commission, contains different and complementary information in terms of predicting consumption. According to the findings, it was concluded that the consumption prediction performance of the improved consumer confidence index, which was formed by the combination of the new sub-index and the existing consumer confidence index, is higher than the current consumer confidence index.