Siyasal reklamlarda çekicilik kullanımı: 31 Mart yerel seçimlerinde yazılı basın
The use of appeals in political advertising: The case of print media in Turkish local elections of 31 March
  1. Tez No: 704362
  2. Yazar: ESRA TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Public Relations, Advertising, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Demokratik toplumlarda halkın sisteme katılımı, sistemin meşruiyetinin sağlanmasında önemli bir boyuttur. Siyasal katılım olgusunun merkezinde ise belli periyotlarla gerçekleştirilen seçim-ler yer almaktadır. Temsili demokrasinin işleyişi bağlamında yurttaşlar, seçimlerde kendi görüşlerine uygun siyasal partiler doğrultusunda oy kullanıp yönetim mekanizmasında kimlerin olacağına karar vermektedirler. Bu noktada siyasal partiler, seçmenlerin desteğini sağlamak ve iktidarı elde etmek için yoğun bir çaba içine girmektedir. Bu çabaların en gözle görülür somut yansımaları ise seçim dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Partiler, profesyonel destekler alarak hazırladıkları siyasal iletişim kampanyalarıyla seçmenleri ikna ederek yanlarına çekmeye çalışmaktadır. Siyasal iletişim kampanyaları içinde en kritik noktada yer alan siyasal reklamlar ise partilerin kitle iletişim araçları üzerinden seçmenlerine ulaşmasında önemli bir misyona sahiptir. Ticari reklamcılıktaki birçok ikna edici stratejinin ve çekicilik unsurunun kullanıldığı siyasal reklamların seçimlerdeki önemi fark edildikçe bu alana yönelik akademik ilgi de giderek artmıştır. Böyle bir ilginin yansıması olarak ortaya çıkan bu araştırma, 31 Mart 2019 yerel seçimleri örneğinde siyasal partilerin yayınlattığı siyasal reklamlarda kullanılan çekicilik türle-rini içerik analizi yöntemi ile keşfetmek amacıyla tasarlanmıştır. Buna göre ilgili seçim döne-minde AK Parti ve CHP kendi politik çizgilerine yakın yayın organlarında reklamlarını yayınlatmayı tercih etmiştir. Her iki parti de seçimin son haftasında siyasal reklamlara ağırlık vererek seçmenleri yanlarına çekmeye dönük bir strateji içine girmiştir. Genel olarak pozitif siyasal reklam türünü tercih eden partiler, ağırlıkla rasyonel çekicilik üzerinden reklam mesaj-larını kurgulamıştır. Biçimsel olarak görsel unsurlarla dizayn edilen reklamların bir kısmında ise duygusal çekicilik bileşenlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In democratic societies, the participation of the people in the system is an important di-men-sion in ensuring the legitimacy of the system. Elections held at certain periods are in the cen-ter of the phenomenon of political participation. In the context of the functioning of repre-sentative democracy, citizens vote for political parties in line with their own views in the elections and decide who will be in the administration. At this point, political parties make an intense effort to gain the support of the voters and power. The most concrete reflections of these efforts appear during election periods. The parties attempt to persuade the voters to their side with the political communication campaigns they conduct with professional sup-port. Political advertisements, which are at the most critical point among political communi-cation campaigns, have an im-portant mission in reaching the voters through mass media. As the importance of political cam-paigns in the elections, in which many persuasive strategies and appealing elements are used in commercial advertising, has been recognized, academic interest in the field has increased gradu-ally. This research, which emerged as an outcome of such an interest, was designed to explore the appeal types of political parties used in political campaigns, through the method of content analy-sis, in the sample of the 31 March 2019 local elections in Turkey. Accordingly, in this election period, the AK Party and CHP preferred to have their campaigns in media organs close to their political discourses. In the last week of the election, both parties focused on political campaigns and embarked on a strategy to at-tract voters to their side. Parties are in the line of positive polit-ical campaign type have mostly designed their messages with the rational appeal. Some of the campaigns designed with visual component have the elements of emotional appeal.