Trafo ses seviyesinin yapay sinir ağları ile tahmini
Prediction of transformer audible-noise level with artificial neural networks
- Tez No: 704361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK VELİ MUMCU, DOÇ. DR. AYSEL ERSOY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 8 adet trafonun gürültüleri, sıcaklıkları ve yükleri ile beraber ortam koşulları 4 aylık bir süre içinde farklı anlarda takip edilmiş ve verileri kayıt edilmiştir. Gürültü seviyelerinin değişen durumlara göre farklı sonuçlar verdiği görülmüştür. Alınan veriler MATLAB ortamında girdiler ve istenilen hedefler olarak belirlenmiş, veriler ileri beslemeli yapay sinir ağ ve tekrarlayan yapay sinir ağ tipleri ile farklı eğitim yüzdeleriyle modellenmiş ve hedefe en yakın tahmin sonuçları elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda tekrarlayan yapay sinir ağ modelin daha iyi olduğu ve eğitim yüzdesinin yüksek tutulduğunda daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the noises, temperatures and loads of 8 transformers in Istanbul Ikitelli Organized Industrial Zone, as well as ambient conditions, were monitored at different moments over a period of 4 months and their data were recorded. It has been observed that the noise levels give different results according to the changing environmental conditions. The received data were determined as inputs and desired targets in MATLAB environment. The data were modeled with feed forward artificial neural network and recurrent artificial neural network types and different training percentages. The estimation results closest to the target were tried to be obtained. As a result of the study, it was seen that the recurrent neural network model was better and it gave better results when the training percentage was kept high.