Kilis keçilerinde pou1f1, prlr, β-lg, gh gen polimorfizmleri ve süt verim özellikleri ile ilişkisi
Pou1f1, prlr, β-lg, gh gene polymorphisms in Ki̇li̇s goats and its relationship with milk yield traits
  1. Tez No: 704473
  2. Yazar: ZÜHAL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada Kilis keçilerinde POU1F1, PRLR, β-LG ve GH gen polimorfizmlerinin belirlenmesi ve genotipler ile laktasyon süt verimi, laktasyon süresi ve ortalama günlük süt verimleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen“Kilis Keçilerinin Halk Elinde Islahı”projesi kapsamında yetiştirilen dört farklı elit sürüdeki hayvanlar oluşturmuştur. Bu doğrultuda toplamda 227 baş dişi keçiden kan örneği alınmış ve PCR-RFLP yöntemi kullanılarak genotipler belirlenmiştir. POU1F1 intron 5, ekzon 6 ve 3' flanking bölgesinde AluI restriksiyon endonükleaz enzim kesimi sonucu T ve C allel frekansları sırasıyla %67.08 ve %32.92, TT, TC ve CC genotip frekansları ise %40.83, %52.50 ve %6.67; PRLR 3' UTR bölgesinde RsaI lokusu için C ve T allel frekansları sırasıyla %86.80 ve %13.20; CC, CT ve TT genotip frekansları ise %75.42, %22.35 ve %2.23; β-LG ekzon 7 ve 3' UTR bölgesinde SacII lokusu için A ve B allel frekansları sırasıyla %59.04 ve %40.96, AA, AB ve BB genotip frekansları ise %30.34, %57.86 ve %11.80; GH1 ekzon 2, intron 2 ve ekzon 3 bölgesinde HaeII lokusu için A ve B allel frekansları sırasıyla %55.08 ve %44.92, AA, AB, BB genotip frekansları ise %10.17 ve %89.83, %0.00; GH2 ekzon 4 bölgesinde HaeIII lokusu için C ve D allel frekansları sırasıyla %0.83 ve %99.17, CC, CD ve DD genotip frekanslarının ise %0.00, %1.66 ve %98.34 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine POU1F1, PRLR, β-LG and GH gene polymorphisms in Kilis goats and to reveal the relationship between genotypes and lactation milk yield, lactation lenght and average daily milk yields. Totally four elite flocks were obtained for animal material in“The National Breeding Project of Kilis Goats under Farm Conditions”which was supported by General Directory of Agricultural Research and Policy, Republic of Turkey Ministry of Agriculture and Forestry. Accordingly, blood samples were taken from 227 head goats in total and genotypes were determined using PCR-RFLP method. T and C allele frequencies were 67.08% and 32.92%, TT, TC and CC genotype frequencies were 40.83%, 52.50% and 6.67% as a result of restriction endonuclease enzyme AluI for intron 5, exon 6 and 3 'flanking region in POU1F1; C and T allele frequncies were 86.80 % and 13.20%, TT, TC and CC genotype frequncies were 75.42%, 22.35% and 2.23% for RsaI loci 3'UTR region in PRLR; A and B allele frequncies were 59.04% and 40.96%, AA, AB and BB genotype frequncies were 30.34%, 57.86% and 11.80% for SacII loci ekzon 7 and 3'UTR region in β-LG; A and B allele frequncies were 55.08% and 44.92%, AA, AB and BB genotype frequncies were 10.17%, 89.83% and 0.00% for HaeIII loci ekzon 2, intron 2 and ekzon 3 region in GH1; C and D allele frequency were 0.83% and 99.17%, CC, CD and DD genotype frequencies were 0.00%, 1.66% and 98.34% for HaeIII loci ekzon 4 in GH2, respectively.