Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde çalışan araştırma görevlilerinin covid-19 pandemisi sürecinde akılcı ilaç kullanımına yönelik tutum ve davranışları
Attitudes and behaviors of medical residents working at Akdeniz University Hospital towards rational use of drugs during the covid-19 pandemic process
- Tez No: 704500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden araştırma görevlilerinin COVID-19 pandemisi sürecinde akılcı ilaç kullanımına yönelik tutum ve davranışlarının nasıl etkilendiği ve değişiklik durumu ile katılımcıların sosyo-demografik özellikleri arasındaki ilişkinin saptaması amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel çalışma olan araştırmamız, anket yoluyla online olarak gerektiğinde de yüz yüze uygulanmıştır. Türkiye'de hastanelerde görev yapan hekimlerin akılcı ilaç kullanımına yönelik bilgi ve davranışlarını değerlendirme çalışmasında bulunan anket sorularının bazıları kullanılıp yeni sorular eklenmiş ve 30 soruluk yeni bir anket düzenlenmiştir. Analizler IBM SPSS versiyon 22.0 ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Attitudes and Behaviors of Medical Residents Working at Akdeniz University Hospital Towards Rational Use of Drugs During the Covid-19 Pandemic Process Aim: In this study, it was aimed to determine how the attitudes and behaviors of the medical residents working at Akdeniz University Hospital and who agreed to participate in the study towards rational use of drugs during the COVID-19 pandemic were affected and the relationship between the change status and the socio-demographic characteristics of the participants. Methods: Our research, which is a descriptive and cross-sectional study, was applied online through a questionnaire and also face to face when necessary. Some of the survey questions found in the study of evaluating the knowledge and behavior of physicians working in hospitals in Turkey regarding rational use of drugs were used and new questions were added and a new 30-question survey was prepared. Analyzes were made with IBM version 22.0 program.