Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç ve göçmenlerin iskânı (1923-1945)
Migration from Bulgaria to Turkey and settlement of immigrants between 1923-1945
- Tez No: 704521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Uzun süren savaşlar nedeniyle yorgun ve yetersiz bir nüfusa dayanılarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti, nüfusunu kısa süre zarfında arttırmak için birtakım politikalar izlemiştir. Nüfus artışını hızlandırmanın yollarından bir tanesi de göçmen kabulüydü. Türkiye, nüfus ihtiyacı ülke güvenliğine ve ekonomiye katkı gibi sebeplerden ötürü çeşitli ülkelerden göçmen kabul etmiştir. Tek parti dönemi olarak adlandırılan 1923-1945 yılları arasında, göçmen alınan ülkelerden bir tanesi de Bulgaristan'dı. Osmanlı döneminden farklı olarak alınan göçmenler kaybedilen bir savaş sonrası değil kendi tercihleri doğrultusunda Türkiye'ye gelmişler. Türkiye de, izlediği ve göçmen politikasının gereği olarak onları ülkeye kabul etmiştir. Göçmenlerin gelmesinde Bulgaristan'da yaşadıkları olaylar etkili olmuştur. Türkiye, göçmenlerin ülkeye gelmesini teşvik edici kanunlar çıkarmıştır. Ayrıca ülkeye gelen göçmenlere çeşitli konularda yardımlarda bulunulmuştur. Çalışmamızda Türkiye'nin 1923-1945 yılları arasında uyguladığı göç politikası ve Bulgaristan'da yaşayan Müslümanların Türkiye'ye göçleri genel olarak arşiv belgelerine ve dönemin basınına dayanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Republic founded on the basis of an exhausted and inadequate population because of the long-lasting battles implemented some policies with the aim of increasing the population in a short time. One of the ways of expediting the process of increasing the population was accepting immigrants. Turkey accepted immigrants from various countries based on some reasons such as the need for population and contribution to homeland security and economy. Between the years from 1923 to 1945 which was One-party State Period, one of the countries from where immigrants were accepted due to the policies was Bulgaria. The immigrants came to Turkey as a result of their own wishes, unlike Ottoman Empire era when immigrants had immigrated after battles lost. Thus, Turkey accepted these immigrants to the country in accordance with the immigrants and immigration policies. The events the immigrants experienced in Bulgaria had an impact on the reason they came. Turkey made laws to encourage the immigrants to immigrate to the country. Additionally, some help related to various things was provided to the immigrants. In this study, Turkey's immigrant policy between the years from 1923 to 1945 and immigration of Muslims living in Bulgaria to Turkey has been examined based on archives and the newspapers of that time.