Püberte öncesi kısa boylu çocuklarda, endojen büyüme hormonu değerlerinin sekiz saatlik gece uykusu sırasındaki periyodisitesinin, Fourier çözümleme yöntemiyle incelenmesi
Investigation by fourier analysis of the endogenous growth hormone periodicity in prepuberty short children during night sleep of eight hours
  1. Tez No: 70457
  2. Yazar: NURTEN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİAN DİŞÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
6. ÖZET Periyodisite gösteren durağan bir zaman serisindeki dalgaların genliklerini ve periyotlarını saptamak amacıyla uygulanan Fourier çözümleme yöntemi üç aşamada uygulanmaktadır. İlki, deneysel datayı Fourier serisi haline getirmek, ikincisi, bu seriyi spektruma dönüştürmek, üçüncüsü, spektrumu yorumlamaktır. Deneysel datayı Fourier serisi haline getirmek, zaman serisinin her noktasından geçen sinüs ve kosinüs terimlerinin toplamı olan harmonik fonksiyonu oluşturan katsayıları saptamaktır. Seriyi spektruma dönüştürmek, Fourier katsayılarından yararlanarak dalga genliklerini ve şiddetlerini çözümlemek ve bu değerleri grafiğe dönüştürmektir. Böylece bir zaman serisi, herbiri bir frekans veya periyoda karşı gelen bileşenlerine ayrıştırılmış ve her frekansa ilişkin dalga şiddetinin serinin toplam varyansına katkısının önemi saptanmış olur. Fourier çözümleme yöntemi, zaman serisinin varyansının, frekans bileşenlerine oranla incelenmesi olarak düşünüldüğünde“ zaman serilerinin frekans ortamındaki varyans analizi ”olarakta tanımlanabilir. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Endokrinoloji Polikliniğine 'kısa boy' şikayeti ile başvuran 10 yaşından küçük çocuklara ilişkin sekiz saatlik gece uykusu sırasında 30 dakikalık aralıklarla 16 kez saptanmış endojen büyüme hormonu değerlerinde periyodisiteyi saptamak amacıyla“Fourier çözümleme yöntemi”uygulanmıştır. Kısa boylu sağlıklı 33 çocuğa ilişkin endojen büyüme hormonu değerinin ortalaması 11.321+11.712 ng/ml, ağır somatik gelişme geriliği saptanan 32 çocuğa ilişkin ortalamada 3.862±3.331 ng/ml bulunmuştur. Ağır somatik gelişme geriliği gösteren gruba ilişkin önemli pik saptanamazken, kısa boylu sağlıklı gruba ilişkin en önemli pikin periyodu 480 dakika, genliği ortalama 7.00 1±5. 389 ng/ml olarak saptanmıştır. F testi ile bu pikin şiddeti önemli bulunmasa da bu gruba ilişkin ortalama büyüme hormonu değerinden ortalama olarak 7.001 ng/ml yükseliyor olması bu grup için önemli bir bulgudur. Gelişme geriliği açısından cinsler arasında fark bulunmamasına karşın her bir harmoniğe ilişkin I(fj) şiddetlerinin gruplar için önemli düzeyde farklı olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, büyüme faktörlerine ve büyüme kıkırdağına doğrudan etkili olan endojen büyüme hormonunun ağır somatik gelişme geriliği görülen grupta, kısa boylu sağlıklı çocuklara göre çok az salgılandığını göstermektedir. Kısa boylu sağlıklı 55çocuklarda endojen büyüme hormonu salgısının yeterli olmasına karşın kısa boylu olmaları anne-babalarının kısa boylu olmalarına, patolojik gruptaki kısalığın endojen büyüme hormonu salgısının yetersizliğine bağlanabileceğini göstermektedir. 56
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Fourier analysis, which is applied for the purpose of determining the amplitudes and periods of waves in a statinoary time series exhibiting periodicity operates in three steps. The first is to change experimental data into a Fourier series; the second is to convert this series into a spectrum; and the third is to interpret the spectrum. To change the experimental data into a Fourier series means to determine the coefficients forming the harmonic function which is the sum of sine and cosine terms passing through every point of the time series. To convert the series into a spectrum means to analyse the amplitudes and intensities of waves by means of Fourier coefficients and to change these values into a graph. Thus, a time series is decomposed into its components, each of which corresponds to a frequency or a period, and the importance of the contribution is determined to the total variance of the series of the wave intensity relative to each frequency. When Fourier analysis is considered as the study of the variance of the time series relative to the frequency components, it may be defined as“The variance analysis in the frequency medium of time series”.“Fourier Analysis”has been applied to children younger then 10 years of age who present with the complaint of short stature (stunted growth) to the Endocrinology Clinic of Pediatrics Department of Istanbul Cerrahpaşa Medical Faculty, for the purpose of determining the periodicity in the values of endogeneous growth hormone established 16 times with 30 minute intervals during the nocturnal sleep of 8 hours. It has been found that the mean value of endogeneous growth hormone related to the 33 healthy children with short stature is 11. 321 ±11.712 ng/ml, and the mean value of endogeneous growth hormone of 32 children in whom serious somatic growth retardation is established, is found to be 3.862±3.331 ng/ml. While a significant peak cannot be determined for the group with serious growth retardation, the period of the most important peak releted to the healthy group with short stature has been found to be 480 minute, and its amplitude, to be approximately 7.001±5.389 ng/ml. Although the intensity of this peak is not found to be significant by F test, it is still an important finding for this group that the intensity of the peak exhibits an elevation of approximately 7.001 ng/ml from the mean value of growth hormone regarding this 57group. Although there has been no difference between groups as to the growth retardation, it has been determined that the I(fj) intensities related to each harmonic have been different to an important degree for groups. These findings suggest that the growth hormone which affects the growth factors and the growth cartilage directly is secreted in significantly minute amounts in the group with serious somatic growth retardation as compared to the healthy children with short stature. Although in healthy children with short stature, the secretion of endogeneous growth hormone is sufficient, it is suggested that their short stature is related to their parents being also short in height, while the stunted growth (short stature) in the pathologic group may originate from the insufficiency of endogeneous growth hormone. 58