Güvenilirlik ve geçerlilik analizi: Bir uygulama
Reliability and validity: An Application
  1. Tez No: 70458
  2. Yazar: ÖMER UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİAN DİŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
VI) ÖZET: Güvenilirlik ve geçerlilik analizleri; psikoloji, sosyoloji, ekonomi gibi, bazı ölçütlerin deneysel veya nesnel olmayan ölçüm aletlerine (test, anket, soru formu gibi) ihtiyaç duyulan sosyal bilimlerde oldukça sık başvurulan istatistik yöntemlerdir. Bu konuda yazılmış kaynakların ışığı altında tüm bu tekniklerin sade bir şekilde anlaşılması ve yorumlanması amacıyla değişik varsayımsal örneklerle birlikte biraraya getirilerek toparlanması yapıldı. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyarisi Bölümü hekimlerinden Dr. Türkay Demir' in soyal fobi üzerinde 1997 yılında yaptığı epidemiyolojik çalışmanın verileri kendilerinden izin alınarak daha kapsamlı bir şekilde sınandı. Sonuçlar sadece istatistik olarak yorumlandı. 62
Özet (Çeviri)
VII) SUMMARY Reliability and validity analysis are commonly used for the evaluation of some general scales of non-experimental and non-objective measurements such as quastionarie and psychologic test. The aim of this studyis to find out and summarize all techniques of reliability and validity methods using different hypotetical experiments. Also as a general application of reliability and validity analysis is done on social phobia data set and the results have been presented. 63