İşlenmiş derinin histomorfolojisi ve bazı yapısal özellikleri ile kalite arasındaki ilişkiler
The Histomorpholgy of leather and relations between some structural properties and quality of leather
- Tez No: 70461
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ERCAN ARTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
VL ÖZET Bu çalışmada, işlenmiş derinin histomorfolojisi ve bazı yapısal özellikleri ile kalite arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla, ayakkabı yüzlük derisi olarak işlenmiş krom sepili sırçalı yarma deri materyal olarak kullanıldı. Deri örneklerinin herbirinden^fiziksel deneyler için sırt çizgisine dik ve paralel doğrultularda kopma ve yırtılma deney örnekleri alındı ve deneyler yapıldı. Histometrik incelemeler için, örnekler, sırt çizgisine dik konumdaki kopma ve yırtılma deney örneklerinin arasından alındı. Bu örneklerden, sırt çizgisine dik ve paralel konumlarda toplam 320 adet dikey deri kesiti alındı ve stereomikroskopta incelendi. Yapılan incelemeler sonunda: 1.İşlenmiş deri kesitlerinde epidermis ve hipodermis katmanlarının bulunmadığı ve derilerin yalnızca dermis'in bir bölümünden ibaret olduğu görüldü. 2.Str. papillare'nin kalınlık ortalamasının 584 um ve bunun total deri kalınlığı içindeki payının %28 olduğu görüldü. 3.Deri kesitlerinde kollagen iplik ve iplikdemetlerinin yakandan aşağıya doğru infldikçe kalınlaşma gösterdikleri gözlemlenerek, yedi altkatman ayrımı yapıldı. 4.Kollagen iplik ve iplik demetlerinin sırça yüzeyi ile yaptıkları açıların, ilk iki altkatmanda 12° den küçük, 3., 4. ve 5. altkatmanlarda ise 22° den küçük oldukları görüldü. Son iki retiküler altkatmanda, kollagen iplik dokuma açılarının deri örnekleri arasında önemli derecede farklılık gösterdikleri gözlendi ve bunun, 12°- 80°'ler arasında olduğu görüldü. 5.Uygulanan standart kopma ve yırtılma deneylerinin sonuçlan ile deri katmanlan ve total deri kalınlıklan arasındaki ilişkiler. Sırt çizgisine dik konumdaki deri örneklerinde, papillar kalınlık arttıkça mutlak kopma kuvvetinde ve kopma dayanımında azalma görüldü.. Sırt çizgisine dik konumdaki deri örneklerinde retiküler kalınlık arttıkça kopma dayanımının düştüğü görüldü.. Sırt çizgisine dik konumdaki kopma deneyi örneklerinde total deri kalınlığı arttıkça mutlak kopma ve kopma dayanımında düşme görüldü.. Sırt çizgisine paralel örneklerin kopma deneyi sonuçlan ile papillar ve retiküler katman ve total deri kalınlıkları arasında önemli bir ilişkinin bulunmadığı görüldü. Sonuçta, deri kalitesi konusundaki incelemelerde Collagen iplik ve iplik demetlerinin kalınlık değerleri yerine, üç boyutlu iplik dokumasındaki bütünlüğün ve retiküler katmandaki predominant iplik akış yönünün yanında kollagen iplik demetlerinin çaprazlaşma açılarının ve kollagen iplik yoğunluğunun, derinin çeşitli sağlamlık özelliklerinin değerlendirilmesinde daha güvenilir etkenler olduğu kanısına varıldı. 31
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The aim of this study was to investigate the Hstomorphology of leather and relations between some structural properties and quality of leather. For this purpose chrome tanned grain split shoe upper leather was used in this study. Physical testing samples were taken from the leather samples parallel and perpendicular to the backbone in order to perform the physical tests and they were tested Hstometric investigation samples were taken among perpendicular tensile strength and tear strength samples. From the obtained samples, 320 parallel and perpendicular sections were taken and observed under stereomicroscope. The following results had been obtained after the investigations: 1. It had been observed that the processed leathers do not have the layers epidermis and hipodermis but consist of only a part of the dermis. 2. The mean thickness of str. papillare was observed to be 584 urn with a ratio 28% of the total leather thicness. 3. An increase in the diameter of the collagen fibers and fiber bundles' is observed from the upper through the lower parts of the leather and a differentiation between the seven sublayers had been made. 4. The angles between the grain surface and the collagen fiber and fiber bundles were observed to be less than 12° for the first two sublayers and less than 22° at the 3rd, 4* and 5ft sublayers. 5. The results of the tensile and tear tests and the relationship between the leather layers and the total leather thickness: 32. For the samples perpendicular to the backbone, an decrease in the absolute breaking load and tensile strength was observed as the papillar thickness increases.. For the samples perpendicular to the backbone, an decrease in the tensile strength is observed as the reticular thickness increases.. For the tensile trength test samples perpendicular to the backbone, a decrease in the absolute breaking load and tensile strength was observed as the total leather thickness increases.. For parallel samples, no significant relation between the tensile strength test results and the papüar, reticular and total leather thicknesses was observed. As a result, for the evaluation of the leather quality, it had been decided that the three dimentional collagen fiber interweaving's wholeness, predominant fiber's flow direction in reticular layer, collagen fiber bundles' weave angles and collagen fiber's quantity were more reliable merits in deciding about the different strength properties of the leather. 33