Toxocara canis taşıyan genç köpeklerin bazı kan parametreleri ile eritrositlerin ve lökositlerin morfolojik yapılarının incelenmesi
Investigation of the morphology of leukocytes and erythrocytes with blood parameters young dogs infected with toxocara canis
  1. Tez No: 70460
  2. Yazar: ZİYA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
13 ÖZET Bu araştırmada 20 adet T. canis'li ve 20 adet sağlıklı köpekten alman gaita ve kan örnekleri kullanıldı. Alman gaita örnekleri Natif ve Fulleborn Tekniği kullanılarak parazitolojik yönden incelendi. Kan parametreleri (eritrosit, total löykosit, trombosit, hematokrit ve hemoglobin) MEDONÎC CA-570 kan sayım cihazında ölçüldü. Histolojik incelemeler Giemsa tekniği ile boyanan yayma preparatlarda yapıldı. Araştırmamızda kan parametrelerinin ölçümünde: kontrol grubunda eritrosit miktarı 5.01 106/mm3, total löykosit miktarı 17.27 103/mm3, trombosit miktarı 374.00 103/mm3, Hematokrit miktarı % 34.44, Hemoglobin miktarı 11.24 g/dl. olarak saptandı. Deneme grubunda ise eritrosit miktarı 4.51 106/mm3, total löykosit miktarı 16.44 103/mm3, trombosit miktarı 417.50 103/mm3, Hematokrit miktarı %29.07 ve Hemoglobin miktarı 9.40 g/dl. olarak tespit edildi. Histometrik ölçümlerde ortalama hücre çapları kontrol grubunda eritrositlerde 6.96 |i, Nötrofil gr'lerde 9.17 jı, eozinofil gr'lerde 10.89 jl, lenfositlerde 8.33 u., monositlerde 8.44 u., trombositlerde 4.34 jli olarak Ölçüldü. Deneme grubunda eritrositlerde 6.94 |j,, nötrofil gr'lerde 9.33 [i, eozinofil gr'lerde 11.53 u., lenfositlerde 8.28 [i, monositlerde 8.52 |i, trombositlerde 4.37 fi olarak ölçüldü. Histometrik ölçümlerde kan hücrelerinin miktarı kontrol grubunda nötrofil gr.'lerde % 67.90, ezonofil gr.'lerde % 1.94, lenfositlerde % 26.80, monositlerde % 3.60; deneme grubunda nötrofil gr.'lerde % 65.45, ezonofîl gr.'lerde %4.20, lenfositlerde %26.75, monositlerde %3.60 olarak saptandı. Araştırma sonucunda; kontrol ve deneme gruplarında eritrosit ve eozinofil miktarları ile hemoglobin ve hematokrit değerleri arasında istatistiksel önemde (P < 0.05) fark izlendi.
Özet (Çeviri)
14 SUMMARY In this study, feces and blood samples which were taken from 20 healthy and 20 T.canis infected dogs were used, the feces samples were examined for parasite with Natif and Fulleborn technique. Blood parameters were established (erythrocytes, total leukocytes, platelets, hematocrit, hemoglobin) with MEDONİC CA-570 blood counting machine. Histological observation were carried out on Giemsa stained blood smear. In this study, the blood parameters were found as follows: erythrocytes 5.01 106/mm3, total leukocytes 17.27 lOVmm3, platelets 374.00 103/mm3, hematocrit % 34.44, hemoglobin 11.24 g/dl.in the control group. Erythrocytes 4.51 106/mm3, total leukocytes 16.44 103/mm3, platelets 417.50 lOVmm3, hematocrit % 29.07, hemoglobin 9.40 g/dl. in the experimental group. In the histometrical measurement, average cell diameters were 6.96 \x, 9.17 jll. 10.89 |i, 8.33 u., 8.44 \x, 4.34 u. for erythrocytes, neutrophils, eosinophils, lymphocytes, monocites, platelets respectively in the control group. In the experimental group the diameters were 6.94 j_i, 9.33 u,, 11.53^,8.28 jo., 8.52 u., 4.37 u. for erythrocytes, neutrophils, eosinophils, lymphocytes, monocites, platelets respectively. In the histometrical measurement amount of the blood cell were established as follows: neutrophils % 67.90, eosinophils % 1.94, lymphocytes % 26.80, monocytes % 3.60 in the control group. Neutrophils % 65.45, eosinophils % 4.20, lymphocytes % 26.75, monocytes % 3.60 in the experimental group. In the result of the study, amount of erythrocytes and eosinophils and also value of hemoglobin and hematocrit showed statistically significant differences (P< 0.05) between control and experimental group.