Azerbaycan'ın petrol stratejisi ve uluslararası ticari ilişkilere etkisi
Azerbaijan's oil strategy and its impact on international trade relations
  1. Tez No: 704616
  2. Yazar: FARID ABBASOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Petrol uygarlığının yeniden doğuşundan bu yana, petrol ve gaz rezervleri, dünya stratejik yönetiminde, siyasi ve ekonomik politikalarının oluşumunun merkezi, ulusal gücün önemli bir faktörü olan ana baskın askeri ve diplomatik güç olarak kabul edilmektedir. Petrol ve gaz, şu anda ihtiyaç duyulan üretim, ekonomik ve finansal kaynakların mevcudiyeti ile birlikte endüstriyel kapasitenin önemli bir enerji parçasıdır. Çalışmada, petrol stratejisinin önemini, petrol stratejisinin dış ticaret ilişkileri üzerindeki etkisini araştırıldı, karşılaştırmalı bir analiz yapıldı, dış ticarette petrol ve petrol ürünlerinin rolü değerlendirildi, somut öneriler ve pratik değer önerileri ortaya koyuldu. Çalışmada aynı zamanda Azerbaycan'ın petrol stratejisinin özünü inceledi, 1994 yılında imzalanan "Yüzyılın Anlaşması'nı ülkemizin petrol stratejisinin gelişiminde değerlendirdik, petrol projelerinin uygulanmasının ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi üzerindeki etkisini inceledik ve petrol projelerinin düzenleyici çerçevesini sistematik hale getirdik. Petrol stratejisinin mevcut durumu ve bunun dış ticaret ilişkileri üzerindeki etkisi incelenmiştir, Azerbaycan'ın dış ticaret bağlarında petrol ve petrol ürünlerinin artan rolünün karşılaştırmalı analizi yapılmıştır, ülkemizin dış ticaret bağlarının çeşitlendirilmesi yönleri incelenmiştir, petrol endüstrisinin gelişim yönleri analiz edilmiştir, SOCAR'ın yeni projeleri değerlendirilmiştir. Çalışma Azerbaycan'ın petrol stratejisi ve dış ticaret ilişkileri üzerindeki etkisini inceledi, bu yönde yabancı deneyim incelendi, petrol ve petrol ürünleri ihracatının beklentileri değerlendirildi, petrol gelirlerinin gelecek vadeden sektörlere giriş yönleri belirlendi, ülkenin gelir büyüme yönleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Since the rebirth of the oil civilization, oil and gas reserves are recognized as the main dominant military and diplomatic force in World Strategic Management, the center of the formation of its political and economic policies, an important factor of national power. Oil and gas are an important energy part of industrial capacity, with the availability of production, economic and financial resources currently needed. In the study , the importance of oil strategy, the impact of oil strategy on foreign trade relations were investigated, a comparative analysis was conducted, the role of oil and petroleum products in foreign trade was evaluated, concrete recommendations and practical value suggestions were put forward. The study also examined the essence of Azerbaijan's oil strategy, evaluated the“agreement of the century”signed in 1994 in the development of our country's oil strategy, examined the impact of the implementation of oil projects on the economic and social development of our country, and systematically made the regulatory framework of oil projects. The current state of the oil strategy and its impact on foreign trade relations were examined, comparative analysis of the growing role of oil and petroleum products in Azerbaijan's foreign trade ties was conducted, aspects of diversification of our country's foreign trade ties were examined, aspects of the development of the oil industry were analyzed, new projects of SOCAR were evaluated. The study examined the impact of Azerbaijan on oil strategy and foreign trade relations, examined foreign experience in this direction, evaluated the expectations of oil and petroleum products exports, determined the entry aspects of oil revenues into promising sectors, determined the income growth aspects of the country.