Siyez buğday (Triticum monococcum L.) fidelerinde kuraklık ve ultraviyole stresinin büyüme ve antioksidan enzim üzerine etkileri
The effects of drought and ultraviolet stress on growth and antioxidant enzyme in siyez wheat (Triticum monococcum L.)seedling
  1. Tez No: 704637
  2. Yazar: SELİM AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu araştırmada, buğday (Triticum monococcum L. cv. Siyez) fidelerinde üzerine; kuraklık (K), ultraviyole ve kuraklık + ultraviyole C uygulamalarının, fidelerin büyüme, sürgün boyu, sürgün taze ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, klorofil–a (kl-a) miktarı, klorofil b (kl-b) miktarı, toplam klorofil (klorofil a+b) miktarı, klorofil a/b miktarı, katalaz enzim aktivitesi (CAT) miktarları incelenmiştir. Çalışmamızda ultraviyole stresi ve kuraklık stresi atasal buğday çeşidi olan Siyez buğdayında sürgün boyu, sürgün taze ağırlığı ve sürgün kuru ağırlığında önemli derecede azalmaya neden olduğu belirlenmiştir. Siyez buğday fidelerinde kuraklık ve ultraviyole uygulamalarının buğday fidelerinde klorofil-a, klorofil-b ve klorofil (a+b) miktarında önemli derecede azalma meydana gelmiştir. Kuraklık, UV uygulamalarıyla birlikte CAT aktivitesinde artış meydana gelmesine rağmen, K+UV uygulamasında CAT enzim aktivitesi üzerinde kontrole göre azalma tespit edilmiştir. Bu durumda K+ UV uygulamasında CAT aktivitesindeki azalmanın diğer antioksidan enzimlerdeki artış ile düzenlenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, on wheat (Triticum monococcum L. cv. Siyez) seedlings; drought (K), ultraviolet C and drought + ultraviolet C applications, seedling growth, shoot length, shoot fresh weight, shoot dry weight, chlorophyll–a (kl-a) amount, chlorophyll b (kl-b) amount, total chlorophyll (chlorophyll) a+b) amount, chlorophyll a/b amount, catalase enzyme activity (CAT) amounts were examined. In our study, it was determined that ultraviolet stress and drought stress caused a significant decrease in shoot length, shoot fresh weight and shoot dry weight in Siyez wheat, which is an ancestral wheat variety. Drought and ultraviolet treatments in Siyez wheat seedlings resulted in a significant decrease in the amount of chlorophyll-a, chlorophyll-b and chlorophyll (a+b) in wheat seedlings. Although there was an increase in CAT activity with drought and UV applications, a decrease was detected on CAT enzyme activity in K+UV application compared to control. In this case, it is thought that the decrease in CAT activity in K+ UV application can be regulated by the increase in other antioxidant enzymes.