Batman ili Beşiri ilçesinde 4342 sayılı Mera Kanunu ile mera ıslah çalışmalarının yapıldığı köylerin sosyo-ekonomik yönden değerlendirilmesi
Evaluation of the pasture practices within the Pasture Law numbered 4342 in terms of socio economics characteristics of villages in districk of Beşiri in Batman province
- Tez No: 704640
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, Batman ili Beşiri ilçesine bağlı Ayrancı, Değirmenüstü, Deveboynu, Doğankavak, Tepecik ve Yontukyazı köylerinde 4342 sayılı mera kanunu çerçevesinde ıslah edilen mera alanlarında çayır- mera, yem bitkileri ve hayvancılık ile ilgili sorunların tespiti edilmesi ve daha sonraki yıllarda bölgede yapılacak çalışmalara kaynak oluşturması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik anket soruları hazırlanmış ve tesadüfen seçilen altı köyde altmış üretici ile yüz yüze görüşülerek anket yapılmıştır. Yürürlüğe giren mera kanunu ile doğal kaynaklarımızın korunarak kalite ve verimliliğin artırılması hedeflenmiştir. Ancak, araştırma sonucunda 4342 sayılı mera kanunun getireceği yeniliklerin çiftçilere yeterince anlatılamadığı ve istenen işbirliğinin sağlanmadığı, işletmecilerin yem bitkisi yetiştiriciliği hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları görülmüştür. Yem fiyatlarının pahalı olması, çayır mera alanlarının yetersiz ve verimsiz olmasından dolayı işletmecilerin çoğunluğu hayvan beslemede saman ve fabrika yemi kullanmaktadırlar. İşletme sahiplerinin 4342 sayılı Mera Kanunu hakkında bilgi sahibi olmadıkları ve 4342 sayılı Mera Kanunundan faydalanıp, meralarının ıslah edilmesini istemektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was introduced the problems that are occurred after reclaiming the pastures within the law 4342, related to pasture, forage plant production and animal husbandry of the studied region and gathering the reference data for further practices in the six villages of (Ayrancı, Değirmenüstü, Deveboynu, Doğankavak, Tepecik and Yontukyazı) Beşiri district in the province of Batman. Survey questions were prepared for this purpose and the survey was made by interviewing face to face with sixty producers live in six villages selected randomly. Improvement of the quality and productivity of natural resources by protecting them was aimed by the pasture law. However, the innovations of the law, 4342 was not explained enough to the villagers which is resulted insufficient cooperation. Moreover, it was surveyed that the farmers did not enough knowledge about the forage crop production and, due to high feed prices, insufficient and poor of the meadow-pasture areas, the majority of the producers have used the industrial fodder and straw for the feeding their animals in the regional. It is understood that the majority of the producers do not have any information in details about the Pasture Law No. 4342 and want the improvement of pasture in the region.