Yapay öğrenme yöntemleri ile Türkçe metinlerde duygu analizi
Sentiment analysis in Turkish texts using machine learning techniques
- Tez No: 704659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İnsanlar günlük hayatta yaşadıkları deneyimlerini, görüşlerini, kişisel duygularını yazılı hale getirme eğilimindedirler. Aynı zamanda insanlar herhangi bir konuda karar vermek ya da bilgi sahibi olmak için başkalarının düşüncelerine ihtiyaç duyarlar. Günümüzdeki bu bilgi alışverişi internet üzerindeki sosyal platformlarda gerçekleşmektedir. Bu platform birçok konu hakkında görüş bildirmektedir. Bu görüşlerin tek tek okunup analiz edilmesi veri çokluğundan dolayı imkansız hale gelmiştir. Buradaki bilgilerin doğru analiz edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu durumda devreye duygu analizi girer. Duygu analizi görüş bildiren metinleri sınıflandırmamıza ve bu görüşleri anlaşılır bir biçimde sunma işlemini ifade eder. Bu çalışmada önceden etiketlenmiş eğitim verisi üzerinde farklı makine öğrenmesi yöntemleri ile duygu analizi yapılmış ve başarı oranları karşılaştırılmıştır. Başarı oranlarını arttırmak için çeşitli önişleme yöntemleri denenmiştir ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
People tend to write down their daily experiences, opinions, and personal feelings. At the same time, people need the opinions of others to make decisions or gain knowledge on any subject. Today, this information exchange takes place on social platforms on the internet. This platform provides opinions on many issues. It has become impossible to read and analyze these views one by one due to the abundance of data. It is very important to analyze the information here correctly. In this case, sentiment analysis comes into play. Sentiment analysis refers to the process of classifying texts expressing opinions and presenting these opinions in an understandable way. In this study, emotion analysis was performed with different machine learning methods on previously tagged training data and success rates were compared. Various pre-treatment methods have been tried to increase the success rates and the results have been interpreted.