Nöromusküler skolyozlarda spinal ortez etkinliğinin araştırılması
Determining the efficacy of spinal orthoses in neuromuscular scoliosis
  1. Tez No: 70467
  2. Yazar: BANU KÜRKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Nöromusküler skolyozlu olgularda spinal ortez ve ortez ile birlikte verilen egzersiz programının etkinliğini araştırmak amacıyla planlanan bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Ortez-Biomekanik Ünitesinde yapılmıştır. Çalışmaya alman 15 nöromusküler skolyozlu olgu, ortezli ve ortezsiz olarak değerlendirilmiştir. Yaş ortalaması 12.46±2.17 yıl olan olgular ortez uygulasını takiben 1 ay süresince egzersiz programına alınmış ve bu sürenin sonunda yeniden değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out in Hacettepe University, School of Physical Therapy and Rehablitation with the aim of determining the effectiveness of spinal orthosis and an exercise program given in adjunct to the orthosis in the conservative treatment of neuromuscular scoliosis. Fifteen subjects with a mean age of 12.47±2.17, ranging from 9 to 16 were assessed for the Cobb angle, forced vital capacity (FVC), muscle strength, shortening of specific muscles, range of motion, posture, balance and some timed functional activities. The same assessments were repeated with a termoplastic spinal orthosis and after one month of physical therapy with and without the orthosis.