Design and modeling of energy storage systems integrated with solar photovoltaic energy
Solar ile entegre enerji depolama sistemlerinin tasarımı ve modellenmesi
  1. Tez No: 704681
  2. Yazar: COŞKUN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünya üzerindeki fosil enerji kaynakları hızla tükenmektedir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte enerji tüketim hızının arttığı görülmektedir. Bu nedenle kendini yenileyebilen ve asla tükenmeyen enerji kaynakları için yapılan araştırmalarla ortaya çıkan güneş enerjisinin kullanılabilir bir enerji kaynağına dönüştürülmesi sağlanmıştır. Ancak Dünya'nın kendi etrafındaki gündüz ve gece durumu ile güneş enerjisinin sadece gündüz kullanılması ve diğer doğal sebepler, güneş kaynağının olmadığı zamanlarda üretilen enerjiyi depolamak için çalışmaya başlamıştır. Güneş enerjisi depolama olarak da adlandırılan bu çalışmalar her geçen gün daha da değerlenecek ve geliştirilecek ve verimleri maksimize edilecektir. Bu çalışmada, daha önce yapılmış çalışmalar gözden geçirilmiş ve burada kapsamlı bir şekilde sunulmuştur. Güneş enerjisini depolamak ve verimini artırmak için birçok farklı yöntem matematiksel ve deneysel yöntemlerle tartışılmaktadır. Mevcut literatürdeki boşluklar belirlenir ve gelecekteki araştırmalar için öneriler tam olarak ana hatlarıyla belirtilir. Burada güneş enerjisinin farklı coğrafi bölgelerde depolanması için seçilen yöntemin çıktıları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fossil energy resources on the world are rapidly being depleted. It is seen that the speed of energy consumption has increased with the developing technology in recent years. Therefore, it was ensured that the solar energy, which emerged with the researches for energy resources that can renew itself and never run out, was transformed into a usable energy source. However, with the day and night situation of the Earth around itself, the use of solar energy only during the day and other natural reasons have started to work to store the energy produced when there is no solar source. These studies, also called solar energy storage, will be more valuable and improved day by day and their efficiency will be maximized. In this study, previous studies are reviewed and presented in a comprehensive way. Many different methods for storing solar energy and increasing its efficiency are discussed with mathematical and experimental methods. The gaps in existing literature are identified and recommendations for future research are precisely outlined. In this study, the outputs of the chosen method for the storage of solar energy in different geographical regions were analyzed.