Artırılmış gerçeklik ile desteklenen öğretimin, güneş sistemi ve ötesi ünitesinde öğrencilerin akademik başarılarına, öğrenmedeki kalıcılık düzeyine ve derse yönelik motivasyona etkisi
The effect of augmented reality-supported teaching on students' academic achievement, level of learning permanence, and learning motivation in the solar system and beyond unit
- Tez No: 704680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BALAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, Artırılmış Gerçeklik ile desteklenen öğretimin, 7. sınıf Fen Bilimleri“Güneş Sistemi ve Ötesi”ünitesinde öğrencilerin akademik başarılarına, öğrenmedeki kalıcılık düzeyine ve derse yönelik motivasyona etkisinin incelenmesidir. Araştırmacı tarafından, Unity programı aracılığıyla işaretleyici (marker) tabanlı Artırılmış Gerçeklik (AG) uygulaması geliştirilmiştir. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bir ortaokulda gerçekleşmiştir. Araştırmanın örneklemi; aynı öğretmenin ders verdiği 7.sınıf düzeyinde 2 şubede öğrenim gören 54 öğrenciden oluşmaktadır. Öğretim süreci, deney grubunda AG uygulaması kullanılarak gerçekleşirken kontrol grubunda ise ders kitabı, akıllı tahta sunusu, video, animasyon vb. materyaller yardımıyla; düz anlatım, beyin fırtınası, soru-cevap, tartışma ve grup çalışması yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Eğitim ve verilerin toplanma süreci, haftalık 4 ders saatinden toplamda 8 hafta sürmüştür. Veri toplama araçları, geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış;“Güneş Sistemi ve Ötesi Akademik Başarı Testi”ve“Fen Eğitimine Yönelik Motivasyon Ölçeği”her iki gruba araştırma öncesi ve sonrası uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarına başarı testi ön test, son test ve kalıcılık testi olarak, motivasyon ölçeği ise ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Test puanlarının parametrik test varsayımlarını sağladığı tespit edildikten sonra ilişkili ölçümler için Bağımlı Gruplar t Testi, bağımsız ölçümler içinde İlişkisiz Örneklemler t Testi kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarı ve motivasyon ön test ortalamalarının birbirine denk olduğu saptanmıştır. Ardından deney ile kontrol grubu, başarı ve motivasyon son test ortalamaları İlişkisiz Örneklemler t Testi ile karşılaştırılmış ve sonuçlarda anlamlı derecede bir fakın olmadığı tespit edilmiştir. Ancova sonuçlarında da öğrencilerin başarı ön test ortalamaları kovaryant değişken olarak alındığında deney ve kontrol grubu başarı son test puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Sonuç olarak artırılmış gerçeklik uygulamasının, öğrencilerin Fen Bilimleri dersi akademik başarısına ve derse yönelik motivasyona herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. AG'nin öğrenmedeki kalıcılık düzeyine etkisi de incelenmiş, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı son testi ile ön testi, kalıcılık testi ile karşılaştırılmış Bağımlı Gruplar t Testi analizi sonucunda aralarında anlamlı farkın olmadığı saptanmıştır. Bu sonuçla da AG öğretim materyalinin öğrenmedeki kalıcılık düzeyine etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of augmented reality-supported instruction on students' academic achievement, level of learning permanence, and motivation towards the lesson in the 7th grade Science“Solar System and Beyond”unit. A marker-based Augmented Reality (AG) application was developed through the Unity software. The research was carried out in a secondary school in Reyhanlı district of Hatay in the 2020-2021 academic year. The research sample consists of 54 students studying in 2 classes at the 7th-grade level, where the same teacher conducts teaching. The teaching process was carried out with AR application in the experimental group and course book, smart board presentation, video, animation, etc. in the control group. with the help of materials; lectures, brainstorming, question-answer, discussion and group work methods. In the research, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was used. Training and data collection lasted for a total of eight weeks in the four-lesson hours each week. As data collection tools, the“Solar System and Beyond Academic Achievement Test”and the“Students' Motivation Scale for Science Education”for which validity and reliability studies were conducted were applied to both groups in the pre and post-application period. The achievement test was applied to the experimental and control groups as pre-test, post-test and retention test, and the motivation scale was applied as a pre-test and post-test. After it was determined that the test scores met the parametric test assumptions, Paired Samples t-Test was used for related measurements and Independent Samples t-Test was used for independent measurements. The collected data were analyzed using the SPSS software. As a result of the analysis, it was determined that the achievement and motivation pre-test mean of the experimental and control group students were statistically equivalent to each other. Then, the achievement and motivation post-test mean of the experimental and control groups were compared with the Independent Samples t-Test, and it was determined that there was no significant difference in the results. In the ANCOVA results, it was concluded that there was no significant difference between the post-test achievement scores of the experimental and control groups when the achievement pre-test averages of the students were taken as covariance. As a result of the analysis, it was determined that the achievement and motivation pre-test averages of the experimental and control group students were equivalent to each other.. Besides, the effect of AR on the permanence level of learning was examined, and the academic achievement post-test and pre-test of the experimental and control group students were compared with the permanence test, and it was inferred that there was no significant difference as a result of the Paired Samples t-Test analysis. With this result, it was concluded that AR teaching material had no effect on the level of permanence in learning.