Hatay ili arıcılığının yapısal analizi
Structural analysis of beekeeping in Hatay province
- Tez No: 704687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Hatay İlinde arıcılık ile uğraşan işletmelerin yapısal durumunun incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya katılan arıcıların ortalama yaşının 48.03 yıl ve ortalama deneyimleri ise 17.50 yıl olduğu tespit edilmiştir. Üreticilerin %59,66'sının arıcılığı ek gelir sağlamak amacıyla yaptığı, yaklaşık %70'inin gezginci arıcılık yaptığı, işletmecilerin %60,81'inin arıcılık ile ilgili gelişmeleri Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden takip ettiği, arıcıların yaklaşık yarısının (%49,34) kolonilerin ana arısını doğal olarak üreterek karşıladığı ifade edilmiştir. Üreticilerin tamamına yakınının hastalık ve zararlıları tanıdığı ve %41,07'si işletmelerinde hastalık ve zararlı görüldüğünde Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat ettiği, arıcıların tamamına yakınının (%92,23) işletmelerinde hastalık ve zararlılar için ruhsatlı ilaç kullandığı ve yaklaşık %70'inin Varroa zararlısına karşı Rulamit-VA kullandığı belirlenmiştir. Arıcıların tamamına yakınının (%91,21) kış kayıpları ile karşılaştığı bildirilmiştir. Sonuç olarak verimin artırılabilmesi için kolonilerin ana arısının düzenli olarak değiştirilmesi ve yöre arıcılarının gezginci arıcılığa yönlendirilmesi gereklidir. Ayrıca arı kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the structural condition of beekeeping enterprises in Hatay province. It was found that the average age of the beekeepers participating in the study was 48,03 years and the average experience was 17,50 years. About half of the beekeepers (49,34%) stated that 59,66% of the producers do beekeeping for the purpose of providing additional income, approximately 70% are mobile beekeepers, 60,81% of the operators follow the developments related to beekeeping from the Provincial and District Directorates of Agriculture. It has been stated that the colonies meet the queen bee by producing them naturally. Almost all of the producers recognize diseases and pests, 41,07% of them apply to the Provincial and District Directorates of Agriculture when a disease or pest is seen in their holdings, almost all of the beekeepers (92,23%) use licensed pesticides for diseases and pests in their holdings, and approximately 70% It was determined that Rulamit-VA was used against Varroa pest. Almost all beekeepers (91,21%) have been reported to face winter losses. As a result, in order to increase productivity, it is necessary to regularly replace the main bee of colonies and direct local beekeepers to Rover beekeeping. In addition, it is important to conduct Bee decontamination in a regular manner.