Gelişme düzeyi yüksek ve düşük iki şehirde internet alışverişinde tüketici memnuniyetine yönelik bir araştırma
In internet shopping in two cities with high and low development level a research on consumer satisfaction
- Tez No: 704738
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojinin gelişmesi internet alanında birçok yenilik getirmiş ve internet kullanımının yayılmasını sağlamıştır. İnternet kullanımının artmasıyla internet alışverişlerinde önemli ölçüde ilerleme söz konusudur. İnternet alışverişlerinin ortaya çıkması ve gelişmesi tüketicilerin tercih ve davranışlarında farklılıkları ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmanın amacı gelişime eğilim gösteren şehir ve gelişime daha az eğilim gösteren şehirde ki internet alışverişlerinde tüketici davranış ve tutumlarını anlamaktır. Bunun yanında online satın alma davranışının genel tüketici memnuniyeti üzerinde ki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Ve algılanan kolaylık, algılanan faydanın online satın alma davranışı ile ilişkisi incelemeye alınmıştır. Araştırmanın örneklemi Artvin ve Trabzon şehrinde yaşayan 506 kişiden oluşmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına online anket yardımı ile ulaşılmıştır ve bu bağlamda güvenilirlik, ki-kare, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre değişkenler arasında ilişkinin olduğuna ve online satın alma davranışının genel tüketici memnuniyetini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Gelişime eğilim gösteren şehir ve daha az eğilim gösteren şehirde tüketicilerin internet alışverişleri arasında farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology brings many innovations in the field of internet and enable the spread of internet usage. With the increase of internet usage, a significant progress in internet shopping is observed. The existence and development of internet shopping reveals differences in consumers' preferences and behaviors. The aim of this study is to understand consumer behavior and attitudes in internet shopping in cities that tend to develop and cities that tend to develop less. In addition that goal, it is aimed to investigate the effect of online purchasing behavior on general consumer satisfaction. Lastly, the relationship among perceived simplicity, perceived usefulness and online purchasing behavior was examined. The sample of the research consists of 506 people who live in Artvin and Trabzon. The results of the study were obtained with the help of an online survey and in this context, reliability, chisquare, correlation and regression analyzes were performed. According to the results of the research, it was concluded that there is a relationship between the variables and that online purchasing behavior affects general consumer satisfaction. It was determined that there are differences between the internet shopping of the consumers in the city with a tendency to development and the city with a less tendency.