Milletlerarası ticari tahkimde patolojik tahkim anlaşmaları ve hibrit tahkim anlaşmaları
Pathological arbitration agreements and hybrid arbitration agreements in international commercial arbitration
  1. Tez No: 704748
  2. Yazar: MÜGE DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞENSÖZ MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Tahkim anlaşmalarında bulunması gereken unsurların eksikliği ya da hukuka aykırılığı durumunda tahkim anlaşmaları patolojikliği hale gelmektedir. Çalışmamızda, patolojik tahkim ve patolojik tahkim türleri incelenecektir. Patolojik tahkim anlaşmaları kapsamında, özellikle hibrit tahkim değerlendirilecektir. Hibrit tahkim, bünyesinde birden fazla unsuru barındıran tahkim anlaşmalarıdır. Hibrit tahkim klozları iki şekilde kurulabilir: tahkim anlaşması ile birlikte başkaca uyuşmazlık çözüm yönteminin öngörüldüğü anlaşmalar ve bir tahkim merkezi bünyesinde başkaca tahkim merkezi kurallarına atıf yapılan anlaşmalar. Hibrit tahkim anlaşmaları, mukayeseli hukukta karşılaşılan kararlar çerçevesinde incelenerek Türkiye'de böyle bir uyuşmazlık ortaya çıktığı zaman izlenmesi gereken yol belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Arbitration agreements become pathological if there is a defect in the essential elements required in arbitration agreements. Master thesis analyses pathological arbitration and pathological arbitration types. Under pathological arbitration agreements, especially hybrid arbitration will be analyzed. Hybrid arbitration agreements are contracts which contain more than one element. A hybrid arbitration combines elements of two or more separate processes into one or reference an arbitration center with another arbitration center rules and combines two arbitration center. Hybrid arbitration agreements will be examined within the framework of decisions in comparative law. In that case, there will be determined that the validity of hybrid arbitration agreements in Turkish law