Akciğer kanserli hastalarda stigma, depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of stigma, depression, anxiety and quality of life in patients with lung cancer
  1. Tez No: 704747
  2. Yazar: HANDE NUR EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi onkoloji polikliniğine başvuran ya da onkoloji servisinde yatarak tedavi görmekte olan akciğer kanserli hastalarda stigma, anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi düzeyleri ve bunlarla ilişkili olabilecek faktörlerin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel analitik tipte planlanan bu çalışmada, hazırlanan anket Kasım 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul etmiş, dahil olma kriterlerini taşıyan hastalara, yüzyüze veri toplama yöntemi ile uygulanmıştır. Anketin bölümlerinde, bağımlı değişkenler olarak; Kanser Stigma Ölçeği (KSÖ), Fonksiyonel Yaşam Kalitesi Ölçeği (FYÖ) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), bağımsız değişkenler olarak ise; akciğer kanserli hastaların sosyodemografik, klinikopatolojik özellikleri ve stigma, yaşam kalitesi ve depresyon anksiyete durumlarıyla ilgili olabileceği düşünülen psikolojik durumları, uyku kalitesi ile ilgili sorular ve uyku skalasından oluşmaktadır. Veri analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama±standart sapma şeklinde sunulmuştur. Analitik değerlendirmede; Kruskal Wallis testi, ANOVA testi, Mann Whitney U testi, bağımsız gruplarda t testi, lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the levels of stigma, anxiety, depression and quality of life in patients with lung cancer who applied to the oncology policlinic of Süleyman Demirel University Research and Application Hospital or who were hospitalized in the oncology service, and the factors that may be associated with them. Materials and Methods: In this cross-sectional analytical study, the prepared questionnaire was applied to the patients who accepted to participate in the study between November 2020 and April 2021 and met the inclusion criteria, by face-to-face data collection method. In the sections of the questionnaire, as dependent variables; Cancer Stigma Scale (CSS), Functional Quality of Life Scale (FQLS), and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), as independent variables; It consists of sociodemographic and clinicopathological characteristics of patients with lung cancer and psychological states that are thought to be related to stigma, quality of life and depression and anxiety, questions about sleep quality and sleep scale. SPSS 25.0 program was used in data analysis. Descriptive findings were presented as numbers, percentages, and mean±standard deviation. In analytical evaluation; Kruskal Wallis test, ANOVA test, Mann Whitney U test, independent groups t test, logistic regression analysis were used.