The effects of different temperature applications during long stored eggs of old layer hens and broiler breeder eggs on the hatching results, chick quality and growth performance
Uzun süreli depolanan yaşlı damızlık yumurta tavuğu ve etlik piliç yumurtalarında farklı sıcaklık uygulamalarının kuluçka sonuçları civciv kalitesi ve büyüme performansına etkileri
- Tez No: 704766
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmada uzun sureli yumurta depolamada kısa süreli ısıtmanın (SPIDES) Babcock White ve Broiler ana damızlık sürülerinden elde edilen yumurtaların yumurta iç kalitesi, kuluçka sonuçları, civciv kalitesi ve civciv performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla SPIDES'in yumurta kabuğu mikrobiyal popülasyonu, yumurta iç kalite özellikleri, kuluçka sonuçları, civciv kalitesi ve büyüme performansları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla 59-(deneme 1) ve 72-(deneme 2) haftalık yaştaki Babcock White ve 40 haftalık yaşta (deneme 3) etlik piliç ebeveynleri olmak üzere üç bağımsız deneme yapılmıştır. Birinci ve üçüncü denemelerde, SPIDES'in kuluçka sonuçları, yumurta kabuğu mikrobiyal popülasyonu, civciv kalitesi ve büyüme performanslarına etkisi belirlenirken üçüncü denemede SPIDES'in yumurta iç kalite özellikleri, kuluçka sonuçları, civciv kalitesi ve büyüme performansları üzerine etkileri belirlenmiştir. Yumurtalar, ikinci ve üçüncü denemelerde 21 gün depolanırken birinci denemede ise 28 gün depolanmıştır. Denemelerde yumurtalar 5 gruba rastgele ayrılmıştır. Deneme grupları; CO: Yumurtalar 3 gün sure ile depolanıp doğrudan kuluçka makinesine yüklenmiştir; NS: 21 ya da 28 gün depolanıp, depolama sırasında ısıtma uygulanmayan kontrol grubu; S1: depolama sırasında 6, 12, 18 günlerinde kabuk sıcaklığı 32-34°C'ye ulaşana kadar 36°C'de ısıtma uygulandı; S2: depolama sırasında 6, 12,18 günlerinde kabuk sıcaklık 28-30°C ulaşana kadar 36°C'de ısıtma uygulandı; S3 depolama sırasında 8, 17 günlerinde kabuk sıcaklık 32-34°C'a ulaşana kadar 36°C'de ısıtma uygulandı. SPIDES uygulanan grupları, NS grubuna (P≤0.05) kıyasla mezofilik aerobik bakterileri (TMAB), toplam koliform bakterileri (TC) ve toplam maya ve küfü (YMR) düşürerek yumurta kabuğu mikrobiyal popülasyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. SPIDES'in yumurta iç kalite özellikleri üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamıştır (P>0.05). Deneme sonuçlarına göre, çıkış gücü (HOF) bakımından S1 uygulanan yumurtalarında % 8.43 (deneme 1), %5.14 (deneme 2) ve %3.15 (deneme 3) ve S3 ile muamele edilmiş yumurtalarda %14.44 (deneme 1), %13.00 (deneme 2) ve %10.76 (deneme 3) oranlarında arttığını göstermiş olup ve her iki muamele grubunda (S1 ve S3) düşük toplam embriyonik ölüm oranlarına gerçekleşmiştir (P≤0.05). NS grubunda daha düşük çıkış gücün hesaplanmıştır (P0.05). Tüm SPIDES uygulamaları civciv kalitesini civciv uzunluğu ve Tona, skor kalitesi açısından bir iyileştirmeye neden olduğu tespit edilmiştir (P0.05) tespit edilememiştir. SPIDES uygulamasının yumurtacı civcivlerin performansları üzerinde herhangi bir etkisi olmamıştır (Deneme 1 ve 2).
Özet (Çeviri)
Effects of short periods of incubation during egg storage (SPIDES) on eggshell microbial population, internal egg quality, embryonic mortality, hatchability, and chick quality of eggs from Babcock white (Layer) and Broiler parent stock flocks were examined in these studies. Three independent trials were carried out to determine the effects of SPIDES on eggshell microbial population, internal egg quality characteristics, hatching results, chick quality, and growth performances from 59-(trial 1) and 72-(trial 2) weeks Babcock white and 40 weeks (trial 3) Broiler age parents' stocks breeders. In the first and third trials, it was determined the effects of SPIDES on hatching results, eggshell microbial population, chick quality, and growth performances while in the second trial; it was determined the effects of SPIDES on internal egg quality characteristics, hatching results, chick quality, and growth performances. The eggs were stored for 21 d in trials 2 and 3, while in trial 1 for 28 d. The eggs were divided into 5 experimental groups as follow: control incubation ''(CO) treatment'': the eggs were stored 3 d and then incubated; non-SPIDES control eggs ''(NS)'' indicating the eggs were stored 28 d (trial 1) or 21 d (trial 2 and 3), without any heat treatment;“S1”= eggs were treated three times at 36°C until EST reached 32-34°C, delivered at 6, 12 and 18 d over of 28 d (trial 1) or 21 d (trial 2 and 3) of storage;“S2”= eggs were treated three times at 36°C until EST reached 28-30°C, delivered at 6, 12 and 18 d over of 28 d (trial 1) or 21 d (trial 2 and 3) of storage;“S3”= eggs were treated twice at 36℃ until EST reached 32-34°C, delivered at 8 and 17 d over of 28 d (trial 1) or 21 d (trial 2 and 3) of storage. The SPIDES treatments had a positive reducing effect on the eggshell microbial population by lowering total mesophilic aerobic bacteria (TMAB), total coliform bacteria (TC), and total yeast and mold (YMR) compared to the NS group (P≤0.05). The results of this study have highlighted that pre-incubation heat treatment did not have any negative effect on internal egg characteristics (P>0.05). The results of all experiments showed that the hatchability of fertile eggs (HOF) was increased in S1 by 8.43% (trial 1), 5.14% (trial 2) and 3.15% (trial 3), and in S3-treated eggs by 14.44% (trial 1), 13.00% (trial 2) and 10.76% (trial 3) compared to the NS eggs (P0.05). All SPIDES treatments have improved the chick quality in terms of both chick length and Tona score quality (P0.05) at hatch. The SPIDES treatment did not have any effect on the performances of layer chicks (Trial 1 and 2).