Maddi duran varlıkların değerleme ve amortismanına yönelik muhasebeleştirme esaslarının VUK ve TMS 16 açısından incelenmesi
Review of the accounting principles for the valuation and deposit of tangible assets in terms of the law and TAS 16
  1. Tez No: 704765
  2. Yazar: MEHMET KUNDURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde yaşanan küreselleşme ile ülkeler başta ekonomik faaliyetler olmak üzere birbirine yakınlaşmakta ve ülkelerin çeşitli mevzuatlar açısından bütünleşme çabaları artmaktadır. Uluslararası Muhasebe Standartları da bu bütünleşme çabalarının bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizdeki muhasebe uygulamasının Uluslararası Muhasebe Standartlarına uyumunu sağlamak amacıyla Türkiye Muhasebe Standartları yayınlanmaktadır. Ticari faaliyette bulunan kişi ya da kurumların muhasebe kayıtlarını ve uygulamalarını bu standartların yanı sıra vergi mevzuatına da uygun şekilde yapmaları gerekmektedir. Türkiye Muhasebe Standartları ve Türk Vergi Mevzuatı hükümlerinin birlikte yürütülüyor olması bu çalışmanın çıkış noktası olmuştur. Mükellefler açısından büyük önem arz eden maddi duran varlıklara ilişkin olarak Türkiye Muhasebe Standartları ve vergi mevzuatında ki hükümler bu çalışmanın konusunu teşkil etmektedir. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemidir. Bu bağlamda konuyla ilgili literatüre dayanılarak çalışma gerçekleştirilmiştir. Maddi Duran Varlıkların değerlemesiyle ilgili olarak Vergi Usul Kanunu ile Türkiye Muhasebe Standartlarında düzenlemeler söz konusudur. Ancak bu düzenlemelerde uygulamalarda bir takım detaylarda farklılıklar mevcuttur. Bu çalışmada sözü edilen farklılıkların tespit edilmesi ve farklılıkların giderilmesinin önem arzettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With today's globalization, countries are becoming closer to each other, especially economic activities, and efforts to integrate countries in terms of various legislation are increasing. International Accounting Standards also emerged as a result of these integration efforts. Turkish Accounting Standards are published in order to comply with the International Accounting Standards of the accounting application in our country. The person who is engaged in commercial activities must make the accounting records and applications of these institutions in accordance with these standards as well as tax legislation. The fact that the Turkish Accounting Standards and the Turkish Tax Legislation are being executed jointly is the starting point of this work. The provisions of Turkish Accounting Standards and tax legislation on the property, plant and equipment that are of great importance in terms of taxpayers constitute the subject of this work. The method of the research is qualitative research method. In this context, the study has been carried out based on the relevant literature. Situated by the Tax Procedure Law for the valuation of tangible assets in Turkey Business Accounting Standard is available arrangements made with 16. Both regulations differ in some detail applications. It has been concluded that it is important to detect these differences in production enterprises and to eliminate the differences.