A Constraint programming based transformation approach for a multi-objective and multi-mode resource investment project scheduling problem under fuzzy-stochastic environments
Bulanık-stokastik ortamlarda çok amaçlı ve çok modlu bir kaynak yatırımlı proje çizelgeleme problemi için kısıt programlama tabanlı bir dönüştürme yaklaşımı
  1. Tez No: 704813
  2. Yazar: GİZEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SUBULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezin ilk bölümünde, çok modlu, kaynak kısıtlı, kesikli zaman-maliyet ödünleşim problemi (ÇMKK-KZMÖP), belirlilik altında ele alınmıştır. Problemin çözümü için ilk olarak, yeniden düzenlenmiş doğrusal tamsayılı programlama (DTP) modeli önerilmiştir. Daha sonra, bir kısıt programlama (KP) modeli geliştirilerek, gerçek hayata uygun boyutlardaki problemlerin, makul süreler içerisinde çözümü hedeflenmiştir. Çeşitli arama stratejileri de uygulanarak, önerilen KP modelinin performansı arttırılmaya çalışılmıştır. Küçük/Orta/Büyük boyutlu test problemleri üzerinde gerçekleştirilen bir deneysel çalışmanın yanı sıra, uluslararası bir Kurumsal Kaynak Planlaması (KKP) yazılım firmasına ait bir gerçek hayat uygulamasına da yer verilmiştir. Hesaplamalı analizler göstermektedir ki, önerilen KP modeli ile özellikle gevşetilmiş teslim zamanı ve sıkı insan kaynağı kısıtları altında, DTP modeline göre, daha kısa süreler içerisinde, çok daha kaliteli çözümler elde edilebilmektedir. Tezin ikinci bölümünde ise, çok amaçlı çok modlu bulanık-stokastik kaynak yatırımlı proje çizelgeleme probleminin (ÇAÇM-BS-KYPÇP) çözümü için, KP tabanlı yeni bir dönüştürme yaklaşımı önerilmiştir. Bu yaklaşım, temel olarak bir sınır & ayrıştırma prensibine dayanmaktadır. Böylece problem, belirlilik altındaki alt, üst ve orta seviyedeki problemlere ayrıştırılabilmektedir. Probleme ait rassallık türünde belirsizlik içeren bileşenler de senaryo tabanlı stokastik programlama tekniği kullanılarak ele alınmıştır. Proje tamamlanma zamanı ve toplam kaynak maliyeti gibi çelişen hedeflerin beklenen değerlerini eş zamanlı olarak ele alabilmek ve uzlaşık bulanık proje çizelgeleri üretebilmek amacıyla, KP temelli dönüştürme yaklaşımının içerisine, bir ağırlıklı toplamsal bulanık hedef programlama tekniği dâhil edilmiştir. Hesaplamalı sonuçlar göstermektedir ki, önerilen KP temelli dönüştürme yaklaşımı hem çözüm kalitesi hem de hesaplama süresi açısından, klasik DTP temelli yaklaşımlara göre çok daha iyi performans gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, a multi-mode resource-constrained discrete time-cost trade-off problem (MRC-DTCTP) is discussed under deterministic environments. To solve this problem, a modified integer linear programming model (ILP) is first proposed. Afterward, a constraint programming (CP) model is also developed to solve realistic size problem instances within reasonable computation time. Several search strategies are also employed to improve performance of the proposed CP model. In addition to a comprehensive experimental study on several small/medium/large scale benchmark instances, a real-life application of an international Enterprise Resource Planning (ERP) software company is also presented. The computational analysis has shown that the proposed CP model can generate superior results within a shorter computing time than the modified ILP model, especially for relaxed project deadlines and tighter human resource availabilities. In the second part, a novel constraint programming-based transformation approach for solving a multi-objective and multi-mode, fuzzy-stochastic resource investment project scheduling problem (FS-MRIPSP) is proposed. In fact, this approach mainly depends on a bound & decomposition principle which divides it into crisp middle, lower and upper level problems. Furthermore, stochastic nature of the problem is taken into account via a multi-scenario based stochastic programming technique. Finally, a weighted additive fuzzy goal program (WAFGP) is embedded into the proposed approach to produce compromise fuzzy project schedules which trade-off between the expected values of project makespan and total resource costs. Computational results have shown that the proposed CP-based approach outperforms the similar ILP-based approach in terms of both solution quality and computational time.