Studies on implementation of some mrd codes
Maksimum rank uzaklıklı bazı kodların uygulanması üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 704812
  2. Yazar: RIDVAN ÖZKERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Klasik bilgisayarlara göre çok daha hızlı işlem yapabilen kuantum bilgisyarların geliştirilmesi ile birlikte günümüzde kullanılan klasik kriptosistemler güçlendirilmeye veya başka kriptosistemler ile değiştirilmeye başlandı. Bu amaca paralel olarak kodlama teorisini kullanan kriptosistemlerin daha hızlı ve etkili kullanımı için yapılan çalışmalar da arttı. Bu tez kapsamında maksimum rank uzaklıklı kodların kodlanması ve kod çözümlemesi programlama kullanılarak uygulandı.
Özet (Çeviri)
With the development of quantum computers that can process much faster than classical computers, the classical cryptosystems used today began to be strengthened or replaced with other cryptosystems. Parallel to this aim, studies for faster and more effective use of cryptosystems using coding theory have also increased. In this thesis, coding and decoding of maximum rank distance codes was implemented using programming.