Türkiye'de küreselleşmeye dayalı dinsel terörizm ve mücadele metodolojisi
Globalization-based religious terrorism and struggle methodology in Turkey
  1. Tez No: 704840
  2. Yazar: DOĞUKAN FİRUZ ÇİLİNGİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Terörizm ve terör, küreselleşmenin sebep olduğu büyük farklılaşma ve değişim dinamikleri sayesinde klasik niteliklerinden arınarak daha karmaşık bir yapıya bürünmüştür. Dini Motifli Terörizm Hareketlerini de bu kapsamda ele almak gerekmektedir. Söz konusu süreçle beraber, terörün ve terörizmin kazanmış olduğu yeni boyut çok daha modern ve gelişmiş mücadele tekniklerinin benimsenmesini zaruri kılmıştır. Mücadele süreci boyunca izlenecek yol haritası incelendiği zaman ise karşı terörizmin yenilikçi akımları bu sistematik mücadelenin omurgasını oluşturan ana bileşenler olarak karşımıza çıkacaktır. Terörizmin ve terörün tüm türlerinin tecrübe edildiği Türkiye topraklarında, terör sorunsalına karşı koyabilmek için gerekli olan mücadelenin işlevselliği de zaman içerisinde mutasyona uğramış, biyolojik olan yerine, mekanik olan öncelikli tercih sebebi olmaya başlamıştır. Başka bir değişle, insan gücüne alternatif olarak, dijital ve mekanik sistemlere doğru hızlı bir teknolojik evrim sürecinin içerisine girilmiştir. Bu çalışmada çözüm odaklı istihbari ve askeri sistemler tüm yönleriyle analiz edilmektedir. Bu çalışmada incelenen çağdaş metotların, Türkiye'nin sürdürmüş olduğu dini motifli terörizm ile mücadele çalışmalarına ne ölçüde katkı sağlayabileceği tüm yönleriyle ele alınmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'nin güncel jenerasyon harp mantalitesi karşısındaki mevcut deneyimlerini realist bir bakış açıyla derlemek ve terörizmle mücadele politikalarına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Terrorism and terror have taken on a more complex structure by being purified from their classical characteristics thanks to the dynamics of great differentiation and change caused by globalization. Religious Motivated Terrorism Movements should also be considered in this context. Along with the aforementioned process, the new dimension of terrorism and terrorism has necessitated the adoption of much more modern and advanced fighting techniques. When the road map to be followed throughout the struggle process is examined, the innovative currents of counter terrorism will emerge as the main components that form the backbone of this systematic struggle. In Turkey, where terror and all types of terrorism are experienced, the functionality of the struggle necessary to counter the problem of terrorism has also mutated over time, and the mechanical one has become the primary reason for preference instead of the biological one. In other words, as an alternative to human power, there has been a rapid technological evolution towards digital and mechanical systems. In this study, solution-oriented intelligence and military systems are analyzed in all aspects. In this study, it is discussed in all aspects to what extent the contemporary methods examined can contribute to Turkey's efforts to combat terrorism with religious motifs. The main purpose of this study is to compile the current experiences of Turkey against the current generation war mentality with a realistic perspective and to contribute to the policies of the fight against terrorism.