Manage traffic the smart way using IoT
- Tez No: 704844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde ulaşım, olayları birbirine bağlamak ve bir yerden diğerine geçmek için çalışan ve şehrin ulaşım sistemindeki herhangi bir kesintinin tıkanıklık, trafik sıkışıklığı, varış saatinde gecikmeler ve daha fazla yakıt dahil olmak üzere büyük trafik sorunlarına yol açan şehrin hareketli sinirini temsil ediyor. Tüm bunlar, insanlar için yoldaki lüks ve konforun azalmasına, ekonomik maliyetlerin artmasına, ayrıca şehirdeki çevre kirliliğinin artmasına ve en önemlisi ambulans sayısının artmasına neden oluyor. Hastanelere hızlı ulaşım sorunları. Polis tarafından manuel trafik kontrolünün etkili olduğu gösterilmediğinden. Ve her koşulda (yüksek veya düşük trafik yoğunluğu) sinyalin önceden ayarlanmış süresi, trafiğin düzenlenmesi ve optimizasyonunda modern araçlardan biri olan akıllı ulaşım sisteminin aksine bu sorunu çözmedi. Ve şimdi, IoT'nin en son teknoloji olduğunu ve günümüzde birçok şeyde kullanıldığını ve çok etkili olduğunu bildiğimiz için IoT kullanarak yukarıdaki sorunları etkili bir şekilde çözmek için bir model önerildi. Bir sensör düğümü ve bir birincil düğüm olduğunda, sensör düğümü her şeritteki trafiği hesaplamak için kullanılacak ve bilgileri öncelikli olarak çalışacak RFID okuyucu ile donatılmış birincil düğüme gönderecektir. arabalar ve ardından birincil düğüm bir karar verecek.
Özet (Çeviri)
Transportation today represents the city's vibrant nerve, which works to link events together and move from one place to another, and that any disruption in the city's transportation system leads to major traffic problems including congestion, traffic jams, delays in arrival time, and more fuel consumption, All this leads to a decrease in the luxury and comfort on the road for people, an increase in economic costs, as well as an increase in environmental pollution in the city, and most importantly, an increase in the number of ambulances that have problems getting to hospitals quickly. Since manual traffic control by the policeman has not been shown to be effective. And the pre- set time of the signal in all conditions (high or low traffic density) did not solve this problem, unlike the intelligent transport system, which is one of the modern tools in the regulation and optimization of traffic. And now a model has been proposed to effectively solve the above problems using IOT as we know that IOT is the latest technology and is used in many things nowadays and it is very effective. When there is a sensor node and a primary node, the sensor node will be used to calculate the traffic in each lane and will send the information to the primary node which is equipped with the RFID reader which will work on a priority basis for the private cars and then the primary node will make a decision.