Su kayıpları için akıllı su sayaçları ile yapay zeka tabanlı otomasyon tasarımı
Ai-based automation design with smart water meters for water losses
- Tez No: 709466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Akıllı şehir teknolojileri, kentsel yaşam kalitesini ve verimliliğini iyileştirmek için yüksek potansiyele sahiptir. Belediye idarelerine ve şehirde yaşayanlara kolaylık sağlayan akıllı şehir teknolojileri; ulaşım, trafik, sağlık hizmetleri, güvenlik vb. konularda kullanıcılara yardımcı olmaktadır. Su tüketimindeki verimliliğin artırılması da akıllı şehir teknolojileri sayesinde sağlanabilmektedir. Proje çalışmasında, su abonelerinin aşırı tüketiminin ve su hattındaki arızalardan kaynaklı sızıntıların tespiti ve yönetilmesi için otomasyon uygulaması geliştirilmiştir. Bu otomasyon uygulaması, su tüketim grafiklerinden faydalanarak, matematiksel formüller ve algoritmalar yardımıyla ve akıllı su sayaçlarıyla ortak kullanılan bir yazılım sayesinde sızıntıların ve aşırı tüketimlerin tespitini, azaltılmasını ve yönetimini gerçekleştirmiştir. Yazılan arayüz yazılımları ile kullanıcı analiz sonuçlarını izleyebilmektedir. Akıllı su sayaçları ile abonelerin su tüketim verilerinin periyodik olarak alınması, abonelerin aşırı su tüketimlerini ve sızıntılarını tespit etmek üzere otomatik olarak analizlerin yapılması ve bu analiz sonuçlarına göre kullanıcı onayının da alınarak elektronik vana oranlarının ayarlanması sağlanmıştır. Bu sayede su tüketimi sürekli olarak kontrol altında tutulmaktadır. Böylece gerekli su tasarrufu sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Smart city technologies have high potential to improve the quality and productivity of the urban life. Smart city technologies which provide convenience to municipal administrations and residents of the city help users in matters such as transportation, traffic, health services, security, etc. Increasing water-use efficiency can also be achieved through smart city technologies. In the project work, an automation application has been developed to detect and manage over-consumption of water subscribers and leaks caused by faults in the water line. The automation application has realized the detection, reduction and management of leaks and over-consumption through a software that used in common with the smart water meters by using water consumption graphs. The user can monitor the analysis results with the written interface software. The smart water meters provide to import the water consumption data of the subscribers periodically and to analyze automatically to detect the over-consumption and leakage of subscribers and to set electronic valve ratios with user approval according to the results of the analysis. In this way, water consumption is constantly kept under control. Thus, necessary water savings are achieved.