Peri implant defektlerde D vitamininin osseointegrasyona etkisinin histolojik ve histomorfometrik olarak incelenmesi
Peri i̇mplant defektlerde D vitamininin osseointegrasyona etkisinin histolojik ve histomorfometrik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 704910
  2. Yazar: İBRAHİM OZAN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ARISAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, dental implantların osseointegrasyonuna çeşitli greft materyalleri ile birlikte poli laktik asit (PLA) nanopartikülleri ile sürekli salınımlı D vitamininin etkisini araştırmaktır. Deneysel olarak 6 koyunun her bir ilium kanadında standart olarak oluşturulan 4 adet kutu şekilli defekt bölgesine dental implantlar yerleştirildikten sonra taşıyıcı partiküllü d vitamini içeren PLA nanopartikülleri ve greft materyalleri(boş kontrol, otojen greftli, ksenojen greftli ve otojen greft+ksenojen greftli) toplam 48 implant olacak şekilde yerleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of sustained-release vitamin D loaded in the poly lactic acid (PLA) nanoparticles and applied with grafting materials around titanium (ti) dental implants. A total of 48 implants were inserted into the standardised bone defects created in the ilium 6 sheep and seperated to four different experimetal sites (empty control, autografted, xenografted and autograft+ xenografted). Vitamin D3 which is encapsulated by poly-lactic acid (PLA) nanoparticles were prepared and applied in half of the defects which left to heal for 3 and 6 weeks.