COVİD pandemisi sırasında home office çalışanlarda somatoform bozukluk ve alışkanlıkları araştırma
Investigation of somatoform disorders and habits in homeoffice employees during the COVID pandemic-19
- Tez No: 704919
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Somatoform bozukluklar kişinin işlevselliğini bozan,organik bir nedene bağlı olmayan karın ağrısı mide bulantısı,baş dönmesi cinsel işlevlerde bozukluk olarak sınıflandırılarabilir.Her 100 kişinin hayat boyu 12 sinde somatoform bozukluklardan en az biri görülmektedir.Patofizyolojisi kesin olarak bilinmemekle birlikte birçok faktöre bağlı olup hastadan hastaya farklılık gösterir.Mental bozuklukların tanısal ve sayımsal el kitabı IV göre sınıflandırılmıştır.E nabız sistemi üzerindekayıtlı herhangi bir psikiyatrist tarafından somatoform bozukluk tanı konulması baz alındı.Bu ankette somatoform bozukluklardan olan baş dönmesi, eklem ağrısı, mide bulantısı sorgulandı.Bu çalışmada Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Şişli Eğitim Aile sağlığı merkezi polikliniklerine başvuran Covid Pandemisi sırasında home office çalışan 170 hastada somatoform bozukluk ve alışkanların ne yönde değiştiğini saptamak amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, dahil edilme kriterlerine uyup çalışmaya katılmayı kabul eden 170 hastaya yüz yüze anket şeklinde uygulanmıştır. Yaklaşık 5-7 dakika süren bu anket hastaların sosyodemografik özelliklerini sorgulayan 6 soru, somatoformla ilgili şikayetleri sorgulayan sorular ve ayrıca tütün kullanımını sorgulayan 25 soru olmak üzere toplam 31 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Somatoform disorders abdominal pain that impair a person's functionality,not due to an organic cause nausea,dizziness can be classified as a disorder of sexual function.At l east one somatoform disorder is observed in 12 out of every 100 people during their lifetime. Although its pathophysiology is not known for sure, it depends on many factors and differs from patient to patient.It is classified according to diagnostic and numerical handbook IV of mental disorders. E was based on the diagnosis of somatoform disorder by any psychiatrist with a record on the Pulse system.In this survey, dizziness, joint pain, nausea from somatoform disorders were questioned.In this study, Prof. Dr. It was aimed to determine in what direction s omatoform disorders and habits changed in 170 patients working in the Home Office during the Covid Pandemic who were admitted to Cemil Taşçıoğlu City Hospital Şişli Education Family Health Center Outpatient Clinics. MATERIAL and METHOD: Our Study Is Prof. Dr. It was applied in the form of a face-to-face survey to 170 patients who applied to Cemil Taşçıoğlu City Hospital Family Medicine outpatient clinics, met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. This survey, which lasts about 5-7 minutes, consists of a total of 31 questions, consisting of 6 questions questioning the sociodemographic characteristics of patients, questions questioning complaints about somatoform, and 25 questions questioning tobacco use.