COVİD-19 geçiren diyabet hastalarında hastalığın ve pandemi sürecinin metabolik parametrelere etkisinin retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of the effect of the disease and the pandemic process on metabolic parameters in diabetes patients with COVİD-19
- Tez No: 704946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAŞ ERARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç Coronavirüs ailesinden SARS-CoV-2'nin neden olduğu COVID-19, diyabet başta olmak üzere komorbid hastalıkların varlığı ve ileri yaş gibi faktörlere bağlı yüksek morbidite ve mortalite oranları ile seyreden bir enfeksiyon hastalığıdır. Diyabeti olan COVİD-19 hastalarında daha yüksek oranda hastaneye başvuru, yatış, şiddetli pnömoni gelişimi ve mortalite görülmektedir. Çalışmamızda, Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda COVID-19 enfeksiyonunun ve pandemi sürecinin diyabet regülasyonu ve diğer metabolik parametreler üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Mateyal ve Metod Araştırma; COVİD-19 enfeksiyonunun ve pandemi sürecinin DM2'li hastalara etkisini araştırmak amacıyla yapılan retrospektif kohort çalışmasıdır. Çalışmaya 01/02/2021 – 01/05/2021 tarihleri arasında iç hastalıkları veya endokrinoloji ve metabolizma polikliniklerine başvuran hastalardan seçilen COVİD-19 nedeniyle yatarak tedavi olan ve pandemi sürecinde COVİD-19 enfeksiyonu geçirmeyen iki hasta grubu dahil edilmiştir. Çalışmaya 79 kadın ve 48 erkek olmak üzere toplam 127 hasta alınmış olup; bu hastaların 64'ü Covid-19 geçirmiş, 63'ü ise enfeksiyon geçirmemiştir. Hastaların altı aylık süreç sonrasında kontrol diyabet ve diğer metabolik parametrelerindeki değişimi kendi içinde ve diğer grupla karşılaştırılmış ve gruplar arası farklılıklar incelenmiştir. Bulgular Covid-19 geçiren hasta grubunda açlık plazma glukozu (APG) ortalaması; Covid'den önce 158.7 iken, 6 ay sonra kontrolde ise 158.6 olup, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptamadık (p>0.05). HbA1c, Total kolesterol, LDL ve HDL değerlerinde hastalık öncesi ve sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Mission COVID-19, caused by SARS-CoV-2 from the coronavirus family, is an infectious disease with high morbidity and mortality rates due to the presence of comorbid diseases, especially diabetes, and advanced age. COVID-19 patients with diabetes have higher rates of hospital admission, hospitalization, severe pneumonia and mortality. In our study, we aimed to investigate the effect of COVID-19 infection and pandemic process on diabetes regulation and other metabolic parameters in patients with Type 2 diabetes mellitus. Material and Method Research; It is a retrospective cohort study conducted to investigate the effect of COVID-19 infection and the pandemic process on patients with diabetes. Two patient groups, selected from the patients who applied to the internal medicine or endocrinology and metabolism polyclinics between 01/02/2021 and 01/05/2021, were included in the study, who were hospitalized for COVID-19 and did not have COVID-19 infection during the pandemic process. A total of 127 patients, 79 women and 48 men, were included in the study; 64 of these patients had Covid-19 and 63 had no infection. After six months, the changes in control diabetes and other metabolic parameters of the patients were compared within themselves and with the other group, and the differences between the groups were examined. Results Average fasting plasma glucose (FPG) in the patient group with Covid-19; It was 158.7 before Covid, and 158.6 at the control 6 months later. We did not find a statistically significant difference (p>0.05). There was a statistically significant difference in HbA1c, Total cholesterol, LDL and HDL values before and after the disease (p0.05).