Erkek alkol bağımlılarında maoa-uvntr polimorfizmi ve dürtüsellıkle ilişkisi
Maoa-uvntr polymorphism and its relationship with impulsivity in male alcohol dependents
- Tez No: 704947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Monoamin oksidaz A enzimi nörotransmitterlerin metabolizmasında önemli rol oynayan bir enzimdir. MAOA geni birçok polimorfizm sergiler bunlardan biri de promoter bölgede 30 bp'lik bir VNTR polimorfizmidir. 3.5 ve 4 tekrarlı aleller 3 tekrarlı alele göre 2-10 kat daha etkindir. Birçok çalışmada 3 tekrarlı alelin alkol bağımlılığı, antisosyal kişilik ve dürtüsellik gibi dışsallaştırılmış davranış kümesiyle ilişkisi gösterilmiştir. Bu çalışmada sağlıklı kontroller ile alkol bağımlıları arasında kişilik özellikleri, dürtüsellik, saldırganlık, öfke ve MAOA-uVNTR polimorfizmini karşılaştırmak ve MAOA-uVNTR polimorfizmi ile kişilik özellikleri, dürtüsellik arasındaki muhtemel ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Örneklem 188 alkol bağımlısı ve 101 sağlıklı kontrolden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The enzyme monoamine oxidase A plays an important role in the metabolism of neurotransmitters. The MAOA gene presents several polymorphisms, including a 30-bp VNTR in the promoter region. Alleles with 3.5 and 4 repeats are 2–10 times more efficient than the 3-repeat allele. Several studies have shown an association between the 3-repeat allele and a cluster of externalizing behaviors including alcohol dependence, antisocial personality, and impulsivity. The aim of this study is to compare personality traits, impulsivity, aggression, anger, and MAOA-uVNTR polymorphism of alcoholics with healthy controls and to examine possible associations between the MAOA-uVNTR polymorphism and personality traits, impulsivity. The sample comprises 188 alcoholics and 101 healthy controls.