Sisplatin ile oluşturulan nefrotoksisitede epigallokateşin-3- gallat'ın MAPK, IL-6 ve TNF-alfa protein sinyal yolaklarına etkisi
The effect of epigallocatechin-3-gallat on MAPK, IL-6 and TNF-alpha protein signaling pathways in cisplatin-induced nephrotoxicity
  1. Tez No: 704960
  2. Yazar: NURAN TOPRAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kanser hastalarının tedavisinde kemoterapi ilacı olarak kullanılan sisplatin, kalıcı böbrek yetmezliğine yol açacak şekilde ciddi bir nefrotoksisite oluşturmaktadır. Bu çalışmada, sıçanlara sisplatin tek doz ve intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Sisplatinin yol açacağı nefrotoksisiteye karşı antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip polifenolik bir kateşin olan EGCG tedavisinin nefrotoksisite ve dokuda oluşan hasara karşı koruyucu etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Böbrek dokusunda ve plazmada EGCG'nin uygulandığı gruplarda, malondialdehit (MDA) seviyesinin azaldığı, katalaz (CAT) aktivitesinin ve glutatyon (GSH) seviyesinin ise arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cisplatin, which is used as a chemotherapy drug in the treatment of cancer patients, creates a serious nephrotoxicity that leads to permanent kidney failure. In this study, cisplatin was administered to rats as a single dose and intraperitoneally. It was aimed to determine the protective effects of EGCG treatment, which is a polyphenolic catechin with antioxidant and anti-inflammatory properties, against nephrotoxicity caused by cisplatin, against nephrotoxicity and tissue damage. It was observed that malondialdehyde (MDA) level decreased, catalase (CAT) activity and glutathione (GSH) level increased in groups where EGCG was applied in kidney tissue and plasma.