Lokalize prostat kanseri tedavisinde kalıcı brakiterapi deneyimimiz
Our experience of permanent brachytherapy in localized prostate cancer
- Tez No: 705061
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET İHSAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET: Amaç: Bu çalışmamızda, ülkemizde lokalize prostat kanserli hastalara üroloji uzmanları önderliğindeki ekip tarafından uygulanan brakiterapi serisinin kısa dönem sonuçları sunulmaktadır. Gereç ve yöntemler: Kliniğimizde Eylül 2003 - Ocak 2007 tarihleri arasında prostat kanseri nedeniyle prostat brakiterapisi yapılan 41 hasta değerlendirildi. Tüm hastalarda biyopsi ile kanıtlanmış adenokarsinom mevcuttu. Hastalara, genel anestezi altında, intraoperatif-interaktif planlama ile periferal yükleme yöntemine göre LDR prostat brakiterapisi uygulandı. Tüm hastaların ameliyat öncesi ve takiplerindeki Prostat Spesifik Antijen (PSA) seviyeleri, Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS) ve Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF) değerleri kaydedildi. Bulgular: Hastaların operasyon öncesi ortalama PSA, Gleason skoru ve prostat volümleri sırasıyla 7.7±5 ng/ml (4-22.5), 5.8±0.9 (4-8) ve 36.8±12.6 ml (15-58 ml) idi. Hastaların ortalama yaşı 62.3±6.3 (52-76) idi. Ortalama takip süresi 36.5 (7-60) aydı. Brakiterapi sonrası 3. (1.4±1.3 ng/ml) ve 6. (1.0±0.7 ng/ml) aylardaki PSA değerleri operasyon öncesi değerlerden istatistiksel anlamlı olarak daha düşüktü (p0.05) karşılaştırıldığı zaman anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Operasyon öncesi (14.2±2.6) ve operasyon sonrası 3.ve 6. aylardaki IIEF değerleri (sırasıyla, 11.3±6.5, 10.8±7.5, p>0.05) karşılaştırıldığı zaman da anlamlı bir fark bulunmadı. Operasyon sonrası 2 hastada kronik üriner retansiyon gelişti ve bir hastaya kronik üriner retansiyon, bir hastaya da artmış alt üriner sistem yakınmaları nedeni ile brakiterapiden 6 ay sonra TURP uygulandı. Toplam 41 hastanın sadece bir tanesinin 1.ay kontrol dozimetrisinde soğuk kaldığının (yetersiz radyoaktivite) gözlenmesi üzerine hasta EBRT'ye yönlendirildi. Sonuç: Son dönemlerde kullanımı giderek azalmasına rağmen Brakiterapi, lokalize prostat kanseri tedavisinde etkili, güncel kılavuzlarda önerilen bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Objective: In this study, the short-term results of the brachytherapy series applied to patients with localized prostate cancer in our country by a team led by urology specialists are presented. Material and methods: Forty-one patients who underwent prostate brachytherapy for prostate cancer in our clinic between September 2003 and January 2007 were evaluated. All patients had biopsy-proven adenocarcinoma. LDR prostate brachytherapy was applied to the patients under general anesthesia according to the peripheral loading method with intraoperative-interactive planning. Prostate Specific Antigen (PSA) levels, International Prostate Symptom Score (IPSS) and International Erectile Function Index (IIEF) values were recorded before and during the preoperative period of all patients. Results: Preoperative mean PSA, Gleason score and prostate volumes of the patients were 7.7±5 ng/ml (4-22.5), 5.8±0.9 (4-8) and 36.8±12.6 ml (15-58 ml), respectively. The mean age of the patients was 62.3±6.3 (52-76). The mean follow-up period was 36.5 (7-60) months. The PSA values at the 3rd (1.4±1.3 ng/ml) and 6th (1.0±0.7 ng/ml) months after brachytherapy were statistically significantly lower than the preoperative values (p0.05, respectively) were compared, there was no significant difference. No significant difference was found when the preoperative (14.2±2.6) and postoperative 3 and 6 months IIEF values (11.3±6.5, 10.8±7.5, p>0.05, respectively) were compared. Chronic urinary retention developed in 2 patients after the operation, and TURP was applied 6 months after brachytherapy due to chronic urinary retention in one patient and increased lower urinary tract complaints in one patient. When it was observed that only one of 41 patients remained cold (insufficient radioactivity) in the 1st month control dosimetry, the patient was referred to EBRT. Conclusion: Although its use has decreased in recent years, brachytherapy is an effective method in the treatment of localized prostate cancer and is recommended in current guidelines.