Türkiye ve Rusya arasındaki hububat ve yaş meyve sebze ticaretinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative examination of grain and fresh fruit and vegetable trade between Turkey and Russia
  1. Tez No: 705078
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİYE FİGEN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ticaret tüm piyasalarda olduğu gibi, tarım ürünleri piyasalarında da ihtiyaçların karşılanabilmesi için kaçınılmazdır. Bu çalışmada Türkiye'nin Rusya'ya gerçekleştirdiği yaş sebze meyve ihracatı ile Rusya'nın Türkiye'ye gerçekleştirdiği hububat ihracatı Keynesyen karşılaştırmalı üstünlükler yaklaşımından hareketle incelenmiştir. İki ülkenin ürün gruplarına göre ticaret dengeleri, ilgili ürünlerde sadece birbirleri ile ticareti yaptığı varsayımıyla, sıfır toplamlı oyun olarak kurgulanmıştır. Çalışmada 2016 – 2020 yılları arasındaki ikincil veriler kullanılmış ve dönemler arası istatistiksel interpolasyon yapılmıştır. Oyun sonucunda elde edilen mükemmel Nash dengesi denklemi model olarak kullanılarak, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret dengesi değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda Türkiye'nin, yaş sebze meyve ticareti bağlamında Rusya'ya üstün olduğu ve bir birim yaş sebze meyve ürününün ortalama 5 birim hububata eşit olduğu görülmüştür. Bu duruma sebep olarak Rusya'daki otonom yatırım değerlerinin Türkiye'ye göre yüksek düzeyi ve Türk Lirası'nın diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi gösterilebilir. Bu üstünlüğün artırılması ve sürdürülebilir olabilmesi için hububat ve yaş meyve sebze üretiminin artırılması, inovasyonla birlikte Ar – Ge çalışmalarına önem verilmesi ve üretimde mekanizasyonun yaygınlaştırılmasıyla iş gücünün azaltılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Trade is inevitable for agricultural products markets as in all markets in meeting demand. Turkey's fresh fruits and vegetables export to Russia and Russia's grain exports to Turkey were analysed within this study departing from Keynesian comparative advantages approach. Trade balances of two countries in the product groups were set forwards as a zero-sum game, with the assumption that these countries only trade with each other. Secondary data for 2016-2020 years were used and statistical interpolation between periods was utilised. The trade balance between Turkey and Russia was evaluated using the perfect Nash equilibrium retrieved at the end of the game as a model. It was seen at the end of the study that Turkey has been superior to Russia in fresh fruits and vegetables trade and one unit of fresh fruit and vegetable product has been equal to one unit of grain on average. The reason for this situation is the high level of autonomous investment values in Russia compared to Turkey and the depreciation of the Turkish Lira against other currencies. For increasing this superiority and making it sustainable, it is important to raise the production of cereals and fresh fruits and vegetables, to give importance to R & D studies together with innovation and to reduce the labour by spreading mechanization in production.