Anonim şirketlerde esas sermaye sistemi ve sürdürülebilirliği
Legal capital regime and it's sustainability in joint-stock companies
- Tez No: 705272
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Anonim şirketlerde pay sahiplerinin sorumluluğunun sınırlandırılmış olması ve bunun bir neticesi olarak alacaklıların korunması ihtiyacı, esas sermaye sistemini ortaya çıkarmıştır. Anonim şirket esas sermayesinin oluşturulması ve sermayenin korunması temel sütunları üzerine kurulu olan esas sermaye sistemi ile anonim şirket tüzel kişiliği, pay sahipleri ve alacaklılar arasındaki menfaat çatışmalarının dengelenmesi amaçlanmaktadır. 2000'li yıllarla birlikte esas sermaye sisteminin bu işlevi, tüm dünyada şirketler arasındaki rekabet yarışının artması ve Anglo-Sakson hukukunun etkisiyle, Kıta Avrupası hukuk sistemine dahil olan AB hukukunda sorgulanmaya başlamış ve esaslı tartışmalar gündeme gelmiştir. Bu tartışmalar, çeşitli gruplar tarafından hazırlanan raporlara ve ATAD kararlarına taşınmış, sisteme yönelik alternatifleri içeren önerileri de beraberinde getirmiştir. Türk anonim şirketlerinin uluslararası rekabetin gerisinde kalmaması için Türk Hukuku esas sermaye sistemi düzenlemelerinin de söz konusu tartışmalar bağlamında değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The limited liability of the shareholders in joint-stock companies and the need to protect the creditors as a result of this have brought out the legal capital regime. It is aimed to balance the conflicts of interest among the joint-stock company's legal entity, shareholder and creditors with the legal capital regime, which is based on the basic pillars of the establishment of the joint-stock company's legal capital and the protection of the capital. By the 2000s, this function of the legal capital regime has begun to be questioned in the EU law, which is included in the Civil Law, due to the increase in the competition among companies all over the world and the effect of Anglo-Saxon law, and fundamental discussions have been brought to agenda. These discussions have been brought up in the reports prepared by various groups and CJEU's decisions, and have brought along proposals containing alternatives to the system. For Turkish joint-stock companies not to fall behind the international competition, regulations regarding the legal capital regime in the Turkish Law has to be evaluated in the context of the aforementioned discussions.