Servikal disk herniasyonunda kuru iğneleme tedavisinin interlaminar epidural steroid enjeksiyonu tedavi sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of dry needling treatment on the results of interlaminar epidural steroid injection in cervical disc herniation
- Tez No: 705286
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN HAKAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Servikal disk hernili hastalarda eşlik eden aktif tetik noktalar sıklıkla tespit edilmekte ve ağrı şiddetini artırabilmektedir. Bu çalışmamızda servikal disk hernisine bağlı kronik boyun ağrısı olan hastalarda, eşlik eden tetik noktalara yönelik uygulanan kuru iğneleme tedavisinin servikal epidural steroid enjeksiyonu tedavi sonuçları üzerine olan etkisinin araştırılması planlanmıştır. METOD: Servikal disk hernisine yönelik epidural steroid enjeksiyonu planlanan hastalardan aktif tetik nokta saptananlar randomize olarak 3 gruba ayrıldı: Servikal interlaminar epidural steroid enjeksiyonu ve kuru iğneleme grubu (İLESE+Kİ), servikal interlaminar epidural steroid enjeksiyonu ve sham kuru iğneleme grubu (İLESE+sham) ve sadece servikal interlaminar epidural steroid enjeksiyonu uygulanan grup (İLESE). Takiplerde aktif tetik nokta sayısındaki değişim kaydedildi. Ağrı şiddeti Sayısal Derecelendirme Skalası (SDS), dizabilite Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi (BÖSA), nöropatik ağrı varlığı Douleur Neuropathique 4 Anketi (DN-4), santral sensitizasyon varlığı Santral Sensitizasyon Ölçeği (SSÖ), duygu durum Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), yaşam kalitesi Kısa Form-12 (SF-12), uyku ise Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile değerlendirildi. Algometre ile basınç-ağrı eşiği değerleri kaydedildi. BULGULAR: Her grupta 22 hasta olmak üzere toplam 66 hasta son değerlendirmeye alındı. Her 3 grubun SDS skorlarında 3. hafta ve 3. ayda anlamlı düşüş gözlenirken, İLESE+Kİ grubunda ağrı skorundaki bu düşüş diğer iki gruba kıyasla anlamlı olarak daha belirgin saptandı (p0,05); nöropatik ağrı varlığı saptanan hasta sayısında, 3. ayda, her 3 grupta da anlamlı değişim saptandı (p:0,008, p:0,016). Basınç-ağrı eşiği değerinde 3. haftada sadece İLESE+Kİ grubunda anlamlı yükselme görülürken, bu yükselme 3.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Accompanying active trigger points are frequently detected in patients with cervical disc herniation and may increase the severity of pain. In this study, it was planned to investigate the effect of dry needling for accompanying trigger points on cervical epidural steroid injection treatment results in patients with chronic neck pain due to cervical disc herniation. METHOD: Among the patients who were scheduled for epidural steroid injection for cervical disc herniation, those with active trigger points were randomly divided into 3 groups: cervical interlaminar epidural steroid injection and dry needling group (ILESE+KI), cervical interlaminar epidural steroid injection and sham dry needling group (ILESE+sham) and the group that received only cervical interlaminar epidural steroid injection (ILESE). The change in the number of active trigger points was recorded in the follow-up periods. Numerical Rating Scale (NRS), Neck Disability Index (NDI), Douleur Neuropathique 4 Questionnaire (DN-4), Central Sensitization Inventory (CSI), Beck Depression Inventory (BDI), Short Form-12 (SF-12), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were used for the assessment of pain severity, disability, presence of neuropathic pain and central sensitization, mood, quality of life, and sleep, respectively. Pressure-pain threshold values were recorded with an algometer. RESULTS: A total of 66 patients, 22 patients in each group, were included in the final evaluation. While a significant decrease was observed in the NRS scores of all 3 groups at the 3rd week and 3rd month, this decrease in the ILESE+KI group was found to be significantly more pronounced than in the other two groups (p0.05), there was a significant change in the number of patients with neuropathic pain at the 3rd month in all 3 groups (p:0.008, p:0.016).