Bingöl ili bal arılarında kronik arı felci virüsü ve deformekanat virüsünün araştırılması ve tespit edilen izolatların moleküler karakterizasyonları
Investigation of chronic bee paralysis virus and deformed wing virus in honey bees in Bingol province and the molecular characterizations of the isolates detected
- Tez No: 705287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH GÜLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Bingöl ili bal arılarındaki Deforme Kanat Virüsü (DWV) ve Kronik Arı Felç Virüsü (CBPV) infeksiyonları ve yaygınlıkları her virüse özgü primerler kullanılarak RT-PCR metodu ile test edilmiştir. Survey çalışmalarında, 128 farklı arılıktan rastgele toplanan 384 canlı işçi arı örneği laboratuvara getirilmiştir. Araştırması yapılan virüslerden DWV virüsü 128 arılıktan 28'inde %21,87 infeksiyon oranıyla belirlenirken CBPV virüsü ise tespit edilememiştir. Tespit edilen DWV virüsleri arasından rastgele seçilen bir izolatın kısmi kılıf protein gen bölgesi moleküler olarak pGEM T-Easy vektörüne klonlanmış ve nükleotit dizi sırası ortaya çıkarılmıştır. DWV virüsü için 702 nükleotit içeren nükleotit dizi, MZ357973 erişim numarası ile gen bankasına (NCBI) kaydedilmiştir. DWV genoma ait dizinin filogenetik ilişkisi gen bankasında yer alan dünya çapındaki diğer aynı izolatlar kullanılarak karşılaştırılmıştır. DWV- Bingöl izolatı (MZ357973) %98,45 oranında en yüksek nükleotit benzerliği ile Türkiye izolatına (MW962982) ve en düşük %77,22 oranda ise İtalya izolatı (MT747987) ile benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Bu çalışmada tespiti yapılan DWV virüsünün varlığı Bingöl ili açısından ilk rapor niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Deformed Wing Virus (DWV) and Chronic Bee Paralysis Virus (CBPV) infections and prevalences in honey bees in Bingöl province were tested by RT-PCR method using primers specific to each virus. In survey studies, 384 live worker bee samples collected randomly from 128 different apiaries were brought to the laboratory. Among the viruses studied, DWV virus was detected in 28 of 128 apiaries with an infection rate of 21.87%, while CBPV virus could not be detected. Among the detected DWV viruses, the partial coat protein gene region of a randomly selected isolate was molecularly cloned into the pGEM T-Easy vector and the nucleotide sequence sequence was revealed. The nucleotide sequence containing 702 nucleotides for DWV was registered in the gene bank (NCBI) with the accession number MZ357973. The phylogenetic relationship of the sequence of the DWV genome was compared using other worldwide identical isolates in the gene bank. It was determined that DWV-Bingöl isolate (MZ357973) showed similarity to Turkey isolate (MW962982) with the highest nucleotide similarity of %98.45 and to Italy isolate (MT747987) at the lowest rate of %77.22. The presence of the DWV virus detected in this study is the first report for the province of Bingöl.