Respiratuvar örneklerden izole edilen Mycobacterium tuberculosis suşlarında Rifampisin direncinin konvansiyonel ve moleküler yöntemler kullanılarak araştırılması
Investigation of rifampicin resistance in mycobacterium tuberculosis strains isoladet from respiratory specimens by using conventional and molecular methods
- Tez No: 70531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAYSALLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET RESPİRATUVAR ÖRNEKLERDEN İZOLE EDİLEN Mycobacterium tuberculosis SUŞLARINDA RİFAMPİSİN DİRENCİNİN KONVANSİYONEL VE MOLEKÜLER YÖNTEMLER KULLANILARAK ARAŞTIRILMASI İlaçlara dirençli M. tuberculosis'e bağlı olguların görülme sıklığındaki artış dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biri haline gelmiş durumdadır. Bir an önce tedaviye başlanabilmesi için, anti-tüberküloz ilaçlara karşı var olan olası direnci belirlemek amacıyla yapılan duyarlılık testlerinin güvenilir olması gerekmektedir. Güvenilir test sonuçları için de kullanılan konvansiyonel yöntemlerin standardizasyonuna gereksinim duyulmaktadır. Kullanılan testlerin hızlı ve basit olması diğer önemli faktörlerdir. Moleküler yöntemlerin kullanılmaya başlanması ile bu konuda önemli adımlar atılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda Mayıs 1997- Mart 1998 tarihleri arasında laboratuvarımıza gönderilen respiratuvar kaynaklı ( balgam, mide suyu, bronkoalveoler lavaj) 1325 örnek değerlendirmeye alınmıştır. Bunlardan 48 hastaya ait 115 izolatta L-J besiyerinde kültür pozitifliği saptanmıştır. Bu izolatların hepsi M. tuberculosis olarak identifiye edilmiştir. Daha sonra bu izolatların rifampisin direncini belirlemek amacıyla indirekt proporsiyon yöntemi kullanılarak duyarlılık testi yapılmıştır. 48 hastanın dördünden (%8.3) elde edilen suşlarda RMP direnci belirlenmiştir Aynı suşiardaki RMP direnci“Cold SSCP”yöntemi kullanılarak da saptanmış ve bu moleküler yöntemin diğer testle uyumu %100 olarak bulunmuştur. RMP direncinin saptanmasında kullanılan konvansiyonel yöntem (28 gün) ve moleküle yöntem (1 gün) arasında test sonuçlanma süresi ile ilgili belirlenen fark dikkat çekicidir. Sonuçlar, güvenilirliğinin belirlenmesi amacıyla 'Cold SSCP' moleküler yöntemi ile ilgili çalışmaların artarak devam etmesi gerektiğini ve bu yöntemin RMP direncinin saptanmasında, basit ve hızlı olması nedeniyle yeterli olanaklara sahip laboratuvarlarca kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
VI-SUMMARY INVESTIGATION OF RIFAMPİCIN RESISTANCE IN Mycobacterium tuberculosis STRAINS, ISOLATED FROM RESPIRATORY SPECIMENS BY USING CONVENTIONAL AND MOLECULAR METHODS Increasing incidence of tuberculosis cases due to drug resistant M.tuberculosis, has become one of the big problem in this era throughout the world. To begin anti- tuberculosis threapy immediately, tests performed to establish the probable resistance of isolated strains to anti-tuberculosis drugs should be reliable and for the dependable susceptibilty test results, conventional methods are needed standardization. The use of simple and rapid techniques is an other important consideration. With use of molecular methods, the desired simplicity and rapidness were achieved.. We evaulated 1325 respiratory specimens (sputum, bronchoalveolar lavage and gastric lavage fluid) which were submitted to our laboratory between May 1997, and March 1998. We isolated 115 mycobacterium strains from 48 patients in Lowenstein-Jensen. All of these isolates were identified as M. tuberculosis. Later, we used indirect proportion method for detecting rifampicin resistance and we detected 4 rifampicin resistant strains from 48 patients. Also we performed“Cold SSCP”molecular method by using the same strains. The sensitivity of“Cold SSCP”method was found to be 100%. Although the same results were obtained after using two different methods, the only difference between the conventional and molecular method was the test resulting time (respectively 28 days, 1 day). In conclusion, SSCP molecular method should be used more frequently, determining the reliability of the“Cold SSCP”and it was concluded that it can be used, because of being simple and rapid, in laboratories which have adequate sources. 54