Çocukluk yaş gruplarından izole edilen patojenlerin antibiyotik direnç paternlerinin NCCLS kriterlerine göre makrodilüsyon ve disk diffüzyon yöntemi kullanılarak araştırılması
Investigation of antibiotic resistance patterns of enteric pathogens isolated from pediatric patients by macrodilution and disc diffusion methods according to NCCLS eritheria
- Tez No: 70532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Günümüzde çocuk yaş grubunda çağının en önemli morbidite ve mortalite nedenleri arasında yer alan bakteriyel gastroenteritlerin tanı ve tedavisinin yönlendirilmesinde laboratuvar bulgularıyla desteklenmiş epidemiyolojik verilerin büyük önem taşıdığı yadsınamaz bir gerçektir. Bu çalışmada bakteriyel gastroenterit olgularında etkenlerin hangi antibiyotiklere duyarlı olduğu ve izolaüann direnç paternlerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya katılan 480 hastama dışkı örneklerinin kültürü yapılıp sık ve ender rastlanan bakteriyel etkenler izole edilerek disk difflizyon ve makrodilüsyon yöntemiyle direnç paternleri araştırılmıştır. Dörtyüzseksen dışkı örneğinin 16 Tinde bakteriyel etken izole edilmiş olup, bu etkenlerin % 61.4'ünü Shigella sp., % 31.1'ini Salmonella sp., % 4.3'ünü Campylobacter jejuni, % 1.9'unu Yersinia enterocolitica, % 1.2'sini Vibrio cholerae oluşturmuştur. Shigella izolatlannda SXT!ye (% 33.4), ampisiline (% 21.8), kloramfenikole (%14) ve tobramisine (% 12) karşı yüksek oranda direnç tespit edilmiştir. Salmonella izolatiarında tobramisin (% 27.4), piperasüin (% 27.4) ve ampisiline (% 18.9) karşı yüksek oranda direnç gözlenirken tüm salmonella ve shigella izolatlan siprofloksazin ve itnipeneme duyarh bulunmuştur. İzole edilen diğer etkenlerin sayılanımı düşük olması nedeniyle direnç paternleri hakkında bir yorum yapüamamaktadır. Duyarh olan siprofloksazin ve imipenemin çocukluk yaş grubunda kuUanımının bazı dezavantajları (yan etkiler,pahah oluşu) ve tedavide kullanılan diğer antibiyotiklere karşı çoklu direnç oranının yüksek oranda olması bu yaş grubunda gastroenteritlerde rasyonel antibiyotik kullanımının, önemini göstermektedir. Bu nedenle klinisyen mutlaka laboratuvan yönlendirmeli, gelişigüzel ve kesin endikasyon olmadan antibiyotik kuUanımından kaçınmalıdır. -31-
Özet (Çeviri)
YABANCI DİLDE ÖZET (SUMMARY) in the present day gastroenteritidis which are take place the most of ımportant cause of morbidity and mortality in childhood age group can be manage with data that supported an appopriate laboratory and epidemiological finding is crucial in this study, it was aimed to determine to which antibotics the agents were sensitive and the determination of resistance patterns of agents. The resistance patterns were investigated with the methods of dişe diffusion and macrodilusion by culturing the stool specimens of 480 patients who participated in the study and by isolating the bacterial causes frequently and rarely encountered in ali disease agents. in 161 of 480 stool specimens was a bacterial agent isolated, 61.4 % of those were Shigella sp., 31.1 % Salmonella sp., 4.3 % Camplobacter jejuni, 1.9 % Yersinia enterocolitica and 1.2 % Vibrio cholerae. it was determined that, in Shigella isolates, resistance ratio was found high against SXT (33.4 %), ampiciline (21.8 %), choramphenicole (14 %) and tobramicine (12 %). Ali Salmonella and Shigella isolates were found sensitive to ciprofloksasine and imipenem, where us in Sahnonella isolates a high ratio of resistance was observed against tobramisine (27.4 %), piperaciline (27.4 %) and ampicüine (18.9 %). Not any comment was possible to put fomard due to low number of other isolated agents about resistance patterns. Due to use of multiple ciprofloksasine and imipenem have some disavantages (side effect, expensive ete.) in the group of childhood age and resistances formed up against antibiotics are of great ratio demonstrates that the importance of use of rational antibiotics to gastroenteritidis in this group For this reasons a clinician should orient the staff working in laboratory towards the possible agents and should be avoid use of antibiotics randomly and without prease endication before sensitive test result had been taken. -32-