Türkiye'de 2 boyutlu çizim animasyon sinemasında illüstratif malzeme, teknik, dil ve enteresanlık problemi
The illustration materials, technique, style and interestingness problem in 2D drawing animation cinema in Turkey
- Tez No: 705597
- Danışmanlar: PROF. SEVİM SELAMET
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
2 Boyutlu çizim animasyon sinemasının özellikle 2000'li yıllardan sonra gelişen teknolojiler ve bu teknolojilerin sunduğu illüstratif malzeme kullanımında gerek dünya, gerek Türkiye genelinde yeterli gelişimi gösteremediği ve rutin illüstratif yaklaşımla devam ettiği söylenebilir. 1877 yılından günümüze çok benzer bir illüstratif malzeme ve teknik kullanan 2 boyutlu çizim animasyon sinemasının, insan beyninin enteresan olana duyduğu ilgiden uzaklaştığı düşünülebilir. Var olan bu rutinliği problem edinen bu araştırma, estetik ve güzel kavramları ile enteresan kavramı arasındaki güçlü bağlantıları ve enteresan olana maruz kalan beynin tepkilerini nöroestetik araştırmaları üzerinden ortaya koymayı hedeflemiştir. Dünya genelinden Türkiye özeline yoğunlaşan bu çalışma 2000 yılı sonrası yapılmış 2 boyutlu çizim animasyon film örneklerinde kullanılan illüstratif malzeme ve teknikleri mercek altına almış ve 2 farklı kısa animasyon film projesi için illüstratif malzeme ve teknikte farklı, yeni ve enteresan'ı arayan denemeler yapmayı hedeflemişitr.
Özet (Çeviri)
n the illustrative materials techniques and styles used in 2D drawing animation cinema, there is a routine understanding both in the world and in Turkey. 2D Drawing animation cinema, which uses a very similar illustrative material and technique since 1877, has strayed away from the human brain's interest in the interesting. This research, which takes this existing routine as the problem, aimed to reveal the strong connections between the concepts of aesthetics, beauty and the concept of interesting also the reactions of the brain exposed to interesting through neuroaesthetic studies. Focusing on Turkey from all over the world, this research focused on the illustrative materials and techniques used in 2D drawing animation films made after 2000.This research aimed to make experiments seeking different, new and the interesting in usage of illustrative materials and techniques for 2 different animated short film projects.